Papež ve Veroně: Mír se buduje prostřednictvím dialogu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Vatikán a zahraničí,Domácí
Datum publikace18. 5. 2024, 15.37

Papež František v sobotu 18.5. odcestoval na jednodenní pastorační návštěvu Verony. Téma návštěvy se týkalo spravedlnosti a míru.

image:Image 57/source/orig/56523_cq5dam-web-800-800-12.jpeg

Papež František zahájil svoji návštěvu setkáním s kněžími, řeholníky a zasvěcenými osobami v bazilice svatého Zenona. Povzbudil je, aby si neustále připomínali, že jejich povolání je zázrak. Před bazilikou se papež setkal s mladými lidmi. Hlavní dopolední událostí bylo setkání s názvem Aréna míru – spravedlnost a mír se políbí, účastnilo se jej 12 500 lidí. Papež zde zodpovídal na otázky, které se týkaly migrace, integrální ekologie, práce, ekonomiky a financí, práva, demokracie a odzbrojování. Setkání předcházelo pět přípravných fór, jejich závěry dnes byly představeny papeži.

Svatý otec důrazně připomněl negativní dopady individualismu na kolektivní vědomí společnosti. Uvedl, že autorita potřebná k budování míru umí ocenit to, co je v každém dobré, umí důvěřovat, a tak umožňuje lidem cítit se schopnými významně přispět. Předmětem diskuse byla také otázka nucené migrace, kterou přednesli Lékaři bez hranic. Papež v této souvislosti mluvil o proměně, kterou by společnost potřebovala, aby tak zajistila spravedlivé zacházení s migranty a nestranila trpícím. Dále se diskutovaly otázky životního prostředí.

Andrea Riccardi, zakladatel komunity Sant´Egidio, a Sergio Paronetto z Pax Christi, s papežem hovořili o naslouchání, které je tolik potřebné k budování míru. Papež mluvil o napětí, které dnešní doba přináší. Všechno se musí dělat rychle a přitom si je společnost vědomá toho, že toto životní tempo není přirozené. Svatý otec povzbudil přítomné, aby zpomalili a přijali tak potřebu pečovat o mír, který se jeho slovy buduje prostřednictvím dialogu a uznání druhých. Také mluvil o přijetí plurality myšlenek namísto snahy vše sjednotit. Snaha skrývat napětí podle něj vede jen k tomu, že propuká ještě násilnějším způsobem.

Poslední otázku Svatému otci položili Maoz Inon, Izraelec, jehož rodiče byli zabiti při útoku Hamásu 7. října 2023, a Aziz Sarah, Palestinec, jehož bratr byl zabit v Gaze. Když se oba muži na znamení bratrské náklonnosti objali, papež i dav dlouze tleskal. Tento moment silně připomněl bolest způsobenou válkou ve Svaté zemi. Papež řekl, že neexistují slova, která by mohla vyjádřit sílu jejich svědectví, a vyzval přítomné, aby se na chvíli zastavili a pomodlili za mír.

Po poledni se Svatý otec přemístil do místní věznice Montorio, kde poobědval s vězni. Od tří hodin slaví Svatý otec mši svatou na stadionu Bentegodi. Po jejím skončení odletí zpět do Vatikánu.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papežské cesty Papež František

image:Image Wake up! (CD)
Wake up! (CD) papež František
image:Image Papež František a jeho jezuitské kořeny
Papež František a jeho jezuitské kořeny Stefan Kiechle
image:Image 365 dní s Benediktem XVI.
365 dní s Benediktem XVI. Joseph Ratzinger, Benedikt XVI.
image:Image Bratr František
Bratr František Gerhard Mester