Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež v promluvě k novým velvyslancům potvrdil pozitivní neutralitu Svatého stolce

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 5. 2023, 18.52
TiskTisk

Papež František v sobotu 13. května zahájil bohatý program soukromých i veřejných audiencí přijetím pěti nových velvyslanců u Svatého stolce, kteří mu předali pověřovací listiny v zastoupení těchto států: Bangladéše, Gambie, Islandu, Kazachstánu a Sýrie. Zejména posledně jmenované zemi a jejímu „milovanému lidu, který se stále vzpamatovává z nedávného silného zemětřesení uprostřed pokračujícího utrpení způsobeného ozbrojeným konfliktem“, papež věnoval své myšlenky a modlitby.

image:Image 30/source/orig/29892_23718_0_844.jpeg

František ovšem neopomněl upozornit ani na další ohniska světového napětí: Súdán, Demokratická republika Kongo, Myanmar, Libanon a Jeruzalém, která čelí střetům a nepokojům. Jak vyzdvihl, Haiti nadále prožívá vážnou sociální, hospodářskou a humanitární krizi, a navíc je zde pokračující válka na Ukrajině, která přináší nevýslovné utrpení a smrt. Kromě toho papež zmínil rostoucí nucenou migraci, dopady klimatických změn a chudobu značného počtu obyvatelstva naší planety kvůli nedostatečnému přístupu k čisté vodě, potravinám, základní zdravotní péči, vzdělání a důstojné práci. V globálním ekonomickém systému bezpochyby narůstá nerovnováha, vyvodil František a položil několik řečnických otázek:

„Kdy se poučíme z historie, že násilí, útlak a bezuzdné ambice po dobývání neslouží společnému dobru? Kdy se poučíme, že investovat do blahobytu lidí je vždy lepší než vynakládat prostředky na budování smrtících zbraní? Kdy se naučíme, že sociální, ekonomické a bezpečnostní otázky jsou vzájemně propojeny? Kdy se naučíme, že jsme jedna lidská rodina, která může skutečně prosperovat pouze tehdy, když jsou všichni její členové respektováni, je o ně postaráno a mohou přispívat svým vlastním originálním způsobem? Dokud k tomuto poznání nedospějeme, budeme i nadále zažívat to, co jsem nazval třetí světovou válkou vedenou po částech."

Ačkoli lidstvo může být spokojeno s dosaženým mimořádným technickým a vědeckým pokrokem, nemá být lhostejné k současnému stavu světa, ale naopak by se mělo snažit o to, aby z těchto úspěchů a vývoje mohli těžit všichni lidé.

„Zároveň musíme zůstat optimističtí a odhodlaně věřit, že lidská rodina může úspěšně čelit výzvám naší doby. V tomto ohledu se podívejme na službu, kterou jste, drazí velvyslanci, povoláni vykonávat. (…) Pokud mi dovolíte, rád bych se s vámi podělil o několik krátkých úvah na toto téma. Jako muž či žena dialogu, stavitel mostů, může být velvyslanec postavou naděje. Naděje v konečnou dobrotu lidstva. Naděje, že společná řeč je možná, protože všichni jsme součástí lidské rodiny. Naděje, že nikdy není vyřčeno poslední slovo, aby se konfliktu zamezilo, nebo se vyřešil mírovou cestou. Naděje, že mír není jen nesplnitelným snem."

Rozhodně to není snadný úkol, připustil Svatý otec, neboť hlas rozumu a volání po míru často bývají oslyšeny. Současná situace ve světě však jen dále podtrhuje potřebu, aby velvyslanci a jejich kolegové byli zastánci dialogu a naděje, zdůraznil.

„Svatý stolec si váží vaší důležité role, kterou prokazujete svým diplomatickým úsilím na bilaterální i multilaterální úrovni. Svatý stolec se zase v souladu se svou vlastní povahou a svým zvláštním posláním zavazuje chránit nedotknutelnou důstojnost každého člověka, podporovat společné dobro a rozvíjet lidské bratrství mezi všemi národy. Těchto snah, které nezahrnují sledování politických, obchodních nebo vojenských cílů, je dosahováno prostřednictvím uplatňování pozitivní neutrality. To zdaleka neznamená "etickou neutralitu", zejména tváří v tvář lidskému utrpení, ale dává Svatému stolci dobře definované postavení v mezinárodním společenství, které mu umožňuje lépe přispívat k řešení konfliktů a dalších otázek."

Focusy

Papež František Církev a společnost

Mohlo by vás zajímat

image:Image Žijeme v době papeže Františka
Žijeme v době papeže Františka Michal Altrichter
Cena: 315 Kč
image:Image Laudate Deum
Laudate Deum papež František
Cena: 53 Kč
image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek
Cena: 152 Kč
image:Image Papež František a jeho jezuitské kořeny
Papež František a jeho jezuitské kořeny Stefan Kiechle
Cena: 27 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou