Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež v Lucembursku: Evangelium by se mělo stát zdrojem obnovy pro národy Evropy

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 9. 2024, 10.12
TiskTisk

Papež František se v rámci své 46. apoštolské cesty ve čtvrtek 26. září dopoledne setkal se zástupci lucemburských státních orgánů, občanské společnosti a diplomatického sboru v administrativním a kulturním centru Cercle Cité, kde pronesl svůj první oficiální projev. V odpoledních hodinách promluvil k lucemburské komunitě věřících v katedrále Notre-Dame.

image:Image 63/source/orig/62427_cq5dam-web-800-800-5.jpeg

,Ve svém prvním projevu během osmihodinové návštěvy Lucemburska papež připomněl, že se tento národ často ocital na křižovatce nejvýznamnějších evropských historických událostí, a uznal jeho klíčovou roli při prosazování míru a jednoty v Evropě po ničivé druhé světové válce jako zakládajícího člena Evropské unie. „Lucembursko může všem ukázat výhody míru v protikladu k hrůzám války a výhody spolupráce mezi národy oproti škodlivým důsledkům zatvrzelých postojů a sobeckého a krátkozrakého či dokonce násilného prosazování vlastních zájmů.“

Svatý otec vyzdvihl „pevnou demokratickou strukturu“, která podporuje lidskou důstojnost a právní stát a umožňuje tomuto malému národu v srdci Evropy vzkvétat a hrát významnou roli v kontinentálním kontextu .„Ve skutečnosti velikost území ani počet obyvatel nejsou nezbytnými podmínkami pro to, aby stát mohl hrát důležitou roli na mezinárodní scéně nebo aby se mohl stát hospodářským a finančním centrem.“

Papež František navázal na slova svatého Jana Pavla II., která pronesl během své apoštolské cesty do Lucemburska v roce 1985, a znovu zdůraznil potřebu solidarity mezi národy, zejména při podpoře chudších zemí.

Povzbudil Lucembursko v jeho roli „důležité křižovatky kultur“, aby pokračovalo ve svém poslání podporovat spolupráci na celosvětové úrovni, aby se „všichni mohli stát protagonisty organizovaného procesu integrálního rozvoje“ v souladu se sociální naukou církve.

Papež vyzval zejména k takovému modelu rozvoje, který respektuje životní prostředí a staví se proti sociálnímu vyloučení, a připomněl, že „mít bohatství zahrnuje i odpovědnost“.

Poukázal na odpovědnost bohatých zemí, jako je Lucembursko, pomáhat znevýhodněným zemím vymanit se z chudoby a také „zajistit snížení počtu těch, kteří jsou nuceni emigrovat“. V tomto ohledu poznamenal, že Lucemburské velkovévodství se svou historií a multikulturním obyvatelstvem může sloužit jako vzor pro přijímání a integraci migrantů a uprchlíků.

Když se papež František vrátil k současné dramatické situaci ve světě, odsoudil obnovení válečných konfliktů, které vypovídají o tom, že lidstvo má tendenci „zapomínat“ na minulost a vrací se „na tragickou cestu války“. Vyzval světové lídry, aby se zapojili do čestných jednání o řešení neshod spolu s „ochotou hledat kompromisy, které nic nepodkopávají a mohou naopak budovat bezpečnost a mír pro všechny".

„Jako nástupce apoštola Petra a jménem církve, která je odborníkem na lidskost, jsem zde, abych dosvědčil, že evangelium je zdrojem života a stále svěží silou osobní a společenské obnovy.“

Na závěr svého projevu papež František vysvětlil, že motto jeho návštěvy „Pour servir“ - „Sloužit“ - se vztahuje k poslání církve, ale platí pro každého jako ušlechtilý úkol a způsob života, kterým je třeba se řídit každý den. I ti, kteří nemají víru, dodal, „by měli pracovat pro své bratry, pracovat pro svou zemi, pracovat pro společnost. To je cesta pro každého".

Setkání s lucemburskou katolickou komunitou

V odpoledních hodinách se papež František setkal s lucemburskou katolickou komunitou v lucemburské katedrále Notre-Dame. Ve svém projevu se zaměřil na tři klíčová témata: službu, poslání a radost. 

Zdůraznil, že služba je činností v samém srdci evangelia. Ocenil lucemburskou otevřenost a pohostinnost a vyzval věřící, aby v této praxi vytrvali. „Duch evangelia je duchem přijetí, otevřenosti vůči všem, nepřipouští žádné vylučování,“ uvedl papež.

Svatý otec také mluvil o poslání církve ve stále více sekularizované společnosti a připomněl, že je třeba, aby církev tento vývoj přijala, aniž by ztratila ze zřetele své základní hodnoty. „Nemůžeme se uzavírat do smutku, rezignace nebo odporu,“ povzbudil papež lucemburské katolíky a vyzval je, aby byli naopak dynamičtí a vždy reagovali na výzvy doby v duchu synodality.

Třetím tématem, kterému se papež František věnoval, byla radost, jež označil za nedílnou součást křesťanské víry. „Naše víra je plná radosti, je to 'tanec', protože víme, že jsme děti Boha, který je naším přítelem,“ řekl. Papež také hovořil o jedinečném jarním procesí v Lucemburku. Toto procesí, při němž věřící v doprovodu poutníků tančí ulicemi, když si připomínají misijní úsilí svatého Willibrorda, „se stává velkým jednotným tancem,“ podotkl.

Po setkání s lucemburskou katolickou komunitou v katedrále se papež František v doprovodu prince Henriho a jeho manželky Marie Terezie vydal na mezinárodní letiště Luxembourg-Findel, odkud letadlo s papežem na palubě odletělo do Bruselu. Při odjezdu ze země poslal papež lucemburskému velkovévodovi Henrimu telegram, v němž jemu, civilním úřadům a celému národu poděkoval za vřelé přijetí a laskavou pohostinnost.

V pátek 27. září v Belgii začne den krátce po 9. hodině zdvořilostní návštěvou belgického krále na zámku Laeken. Následovat bude setkání s premiérem v 9.45 a setkání s úřady a občanskou společností v 10.00, během něhož Svatý otec pronese projev. 

Odpoledne v 16.30 se papež setká s univerzitními profesory v „Promotiezaal“ na „Katholieke Universiteit Leuven“, Katolické univerzitě v Lovani, jedné z nejstarších v Evropě, která v roce 2025 oslaví 600. výročí svého založení.

Zdroj: Vatican News, anglická sekceVatican News, anglická sekce, redakčně upraveno

Focusy

Papežské cesty Papež František

Mohlo by vás zajímat

image:Image Papež František a jeho jezuitské kořeny
Papež František a jeho jezuitské kořeny Stefan Kiechle
Cena: 26 Kč
image:Image Doprovázet, rozlišovat a integrovat
Doprovázet, rozlišovat a integrovat Pavel Ambros
Cena: 182 Kč
image:Image Impulzy papeže Františka
Impulzy papeže Františka Anna Lexmaulová
Cena: 176 Kč
image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František
Cena: 107 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou