Papež František ve středu 4. září pronesl svůj první projev na indonéské půdě, když se v prezidentském paláci Istana Negara v Jakartě setkal s vládními představiteli, zástupci občanské společností a diplomatickým sborem. Přihlásil se k tamnímu národnímu mottu „Jednota v rozmanitosti“ a přislíbil, že katolická církev se bude snažit i nadále podporovat mezináboženský dialog a vytvářet atmosféru vzájemného respektu.
Do pamětní knihy Svatý otec v italštině napsal: „Ponořen do krásy této země, místa setkávání a dialogu mezi různými kulturami a náboženstvími, přeji indonéskému lidu růst ve víře, bratrství a soucitu. Bůh žehnej Indonésii!"
Ve svém projevu k představitelům země poděkoval za přijetí v Indonésii a zdůraznil, že mnoho etnik a náboženství v zemi lze nazvat „jednotícím prvkem“, stejně jako oceán sjednocuje tisíce ostrovů. „Vaše národní motto Bhinneka tunggal ika (Jednota v rozmanitosti) dobře vystihuje tuto mnohotvárnou skutečnost různých národů pevně spojených v jediném,“ uvedl.
Svatý otec dále poznamenal, že souznění v rozmanitosti vyžaduje, aby každý přijal ducha bratrství a usiloval o dobro všech: „Tuto moudrou a křehkou rovnováhu mezi pestrostí kultur a různých ideologických vizí a ideály, které upevňují jednotu, je třeba neustále bránit před nevyrovnaností." Dodal, že takové řemeslné dílo zahrnuje všechny Indonésany a vyzývá je k úsilí o harmonii, spravedlnost, respektování lidských práv, udržitelný rozvoj a snahu o mír.
Papež František přislíbil rozvoj mezináboženského dialogu a podporu „pokojné a plodné vzájemné pospolitosti“. Mezináboženský dialog podle něj může pomoci odstranit předsudky a vytvořit atmosféru respektování a vzájemné důvěry: „Katolická církev slouží obecnému dobru a chce posílit spolupráci s veřejnými institucemi a dalšími subjekty občanské společnosti, podpořit vytváření vyváženější sociální struktury a zajistit účinnější a spravedlivější rozdělování sociální pomoci.“
Papež poté poukázal na to, že v úvodní části indonéské ústavy z roku 1945 se několikrát zmiňuje „všemohoucí Bůh“ a sociální spravedlnost: „Jednota, sociální spravedlnost a Boží požehnání jsou tedy základními principy, které mají inspirovat a řídit společenský řád. Lze je přirovnat k nosné konstrukci, pevnému základu, na němž se staví dům.“
Svatý otec vyjádřil politování nad násilným napětím, které vzniká v zemích, kde dochází k vnucování uniformity ze strany občanských autorit, a řekl, že filozofie, kterou se řídí indonéský stát, je „vyvážená a moudrá“.
Připomněl slova papeže svatého Jana Pavla II. při jeho návštěvě Jakarty v roce 1989, kdy vyzval indonéské úřady, aby respektovaly „lidský a politický život všech občanů“ a podporovaly „růst národní jednoty založené na toleranci a úctě k druhým“.
„Souznění je dosahováno,“ uzavřel papež František, „když se věnujeme nejen svým vlastním zájmům a vizím, ale i dobru všech, budování mostů, podpoře dohod a součinnosti, spojování sil s cílem porazit všechny formy morální, ekonomické a sociální tísně a podporovat mír a jednotu.“
Zdroj: Vatican News, anglická sekce