V den svých narozenin, 17. prosince, papež František předá syrskému františkánovi Jalloufovi, bezdomovci Wuému a průmyslníkovi Pedrollovi ocenění za jejich angažovanost ve prospěch nejchudších. Iniciativu zaštiťuje Dikasterium pro službu milosrdenství.
Na památku Matky Terezy předá papež František 17. prosince, v den svých narozenin, zvláštní ocenění na znamení vděčnosti třem lidem, kteří ve velmi odlišných životních situacích prokazují dobročinnost vůči nejchudším z chudých. U příležitosti 25. výročí úmrtí sv. Matky Terezy, které se slavilo 5. září, o tom informovalo Dikasterium pro službu milosrdenství.
Ocenění obdrží františkánský otec Hanna Jallouf, který se věnuje chudým v Sýrii v době nepřetržité a ničivé války; Gian Piero, známý jako Wué, bezdomovec, který každý den věnuje část vybraných almužen na pomoc lidem chudším, než je on sám; a Silvano Pedrollo, průmyslník z italské Verony, který značnou část zisku své společnosti využívá na pomoc a podporu nejchudších v různých zemích Afriky, Indie a Latinské Ameriky, kde staví školy, studny a zdravotnická zařízení.
Papežovo prosté, ale významné gesto, které zaštiťuje Dikasterium pro službu milosrdenství, je určeno k uctění památky Matky Terezy z Kalkaty a uskuteční se za přítomnosti asi dvaceti sester, Misionářek lásky, a zhruba dvaceti lidí, které tyto řeholnice přijaly do svých ubytoven. Když se 5. září 1997 rozšířila zpráva o smrti Matky Terezy, italský novinář Indro Montanelli zvolal: "Kdyby byla Matka Tereza z Kalkaty na každém kontinentu, ateisté by zmizeli ze světa!". Letos uplynulo 25 let od smrti této ženy, která po sobě zanechala úžasné dílo ve prospěch "nejchudších, těch, které nikdo nechce", jak je sama nazývala.
V současné době pracuje ve prospěch chudých více než 6 000 Misionářek milosrdenství v 762 domech, které jsou rozmístěny ve 139 zemích. Ocenění, které papež předá, bylo nazváno "Květem vděčnosti". Je to malý glóbus zasazený do krychle, která ho drží: krychle je symbolem lásky, která drží svět, zatímco v glóbu je namalováno okno, za nímž je vidět Matku Terezu, jak objímá a hladí dítě. Myšlenka okna pochází z výroku Jana Pavla II., který po smrti Matky Terezy řekl: "Matka Tereza byla otevřeným oknem, z něhož se Ježíš díval a usmíval a dával útěchu a důstojnost četným chudým lidem v mnoha částech světa. Každý může být takovým oknem," píše se v tiskovém prohlášení vatikánského dikasteria, "nechme ho vždy otevřené prostřednictvím každodenní charitativní činnosti".