V poselství Jeho Blaženosti Ševčukovi se František obrací k biskupům shromážděným na synodě v Polsku a potvrzuje svou blízkost ukrajinskému lidu: ať je církev místem, odkud se čerpá naděje.
Obraz použitý Františkem je dobře známý: pastýř, který je cítit ovcemi. Myšlenka, která je papeži drahá a kterou znovu navrhl také ukrajinským řeckokatolickým biskupům, kteří se od 7. července do příštího pátku scházejí na synodě v polském Przemyslu, což je místo zvolené jako alternativa ke Kyjevu, kde by se setkání konalo normálně, což se však kvůli válce stalo neproveditelným. František je především ujišťuje o svých modlitbách a o své blízkosti k utrpení ukrajinského lidu.
František připomněl památku lvovských mučedníků, kterou si připomněl 27. června - mučedníků, které Jan Pavel II. vyzdvihl na oltáře v roce 2001 během své cesty na Ukrajinu - a zdůraznil, že současné okolnosti konfliktu činí srozumitelnější okolnosti života kněží, řeholníků a řeholnic, kteří se stali oběťmi komunistického režimu. Papež dale povzbuzuje ukrajinské řeckokatolické biskupy, aby "měli za cíl dobro církve a každého věřícího". Církev je tedy "místem setkání a vzájemné pomoci", zejména při doprovázení věřících.
Toto doprovázení František nastínil při setkání s metropolity v Římě v roce 2019, kdy hovořil i s vyšším arcibiskupem ukrajinských řeckokatolíků, Jeho Blažeností Svjatoslavem Ševčukem. Papež citoval klíčovou pasáž z této řeči v poselství, které nyní zaslal synodě probíhající v Przemyslu. Blízkost pastýřů k věřícím, řekl při této příležitosti, "je kanálem, který se buduje den za dnem a který přináší živou vodu naděje". Buduje se "setkání za setkáním", s kněžími, "kteří znají a berou si k srdci starosti lidí, a s věřícími, kteří si díky péči, jíž se jim dostává, osvojují hlásané evangelium, které jim pastýři předávají". František v závěru svého poselství vyzývá, aby církev "byla místem, kde člověk čerpá naději, kde najde vždy otevřené dveře, kde se mu dostane útěchy a povzbuzení".
(upravil pb)