Papež u příležitosti 80. výročí vylodění v Normandii vyzývá k míru

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 6. 2024, 10.24

Před 80 lety, 6. června 1944, se spojenecká vojska vylodila v Normandii. Papež František zaslal u této příležitosti poselství adresované biskupovi Jacquesu Habertovi, které bylo přečteno během slavnostního obřadu v katedrále v Bayeux v předvečer výročí za přítomnosti církevních, civilních a vojenských představitelů.

image:Image 58/source/orig/57779_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-31.jpeg
Wikimedia Commons

Papež vyjádřil svou blízkost všem přítomným a připomněl obrovské kolektivní i vojenské úsilí, které vedlo k osvobození Evropy. "Vylodění nám připomíná katastrofu tohoto strašlivého celosvětového konfliktu, při němž trpělo tolik mužů, žen a dětí, bylo rozbito mnoho rodin a způsobeno tolik zkázy."

Svatý otec připomněl města Caen, Le Havre, Saint-Lô, Cherbourg, Flers, Rouen, Lisieux, Falaise, Argentan a další, která byla zcela zničena spolu s mnoha životy nevinných civilních obětí a těch, kteří kvůli bombardování prožili nesmírné utrpení. Zdůraznil, že je důležité si tyto události připomínat, abychom válku jednoznačně odsoudili a odmítli.

S odvoláním na výzvu svatého Pavla VI. na půdě OSN v roce 1965 "Už nikdy válku!“, vyjádřil politování nad současnou situací ve světě a vyjádřil znepokojení nad tím, že se představa celosvětového konfliktu stále více normalizuje.

"Je velmi znepokojující, že se opět vážně uvažuje o hypotéze celosvětového konfliktu, že se lidé postupně seznamují s touto nepřijatelnou eventualitou. Lidé chtějí mír! Chtějí podmínky stability, bezpečnosti a prosperity, kde každý může v klidu plnit své povinnosti a poslání."

Odsoudil prosazování ideologických, nacionalistických nebo ekonomických ambicí, které tuto možnost ohrožují, a označil je za těžkou vinu proti lidskosti a hřích před Bohem. Poté vyzval k modlitbám za ty, kdo podněcují a vedou války.

"Modleme se za lidi, kteří chtějí války, za ty, kteří je vyvolávají, nesmyslně rozdmýchávají, zbytečně je vedou a prodlužují nebo z nich cynicky profitují. Kéž Bůh osvítí jejich srdce, kéž jim ukáže procesí neštěstí, které způsobují!“

Vyzval také k modlitbám za strůjce míru a připomněl, že budou nazýváni Božími dětmi (Mt 5,9). Povzbuzujíc mírotvorce, aby pokračovali ve svém úsilí o podporu smírných setkání a dialogu, Svatý otec uvedl: "Kéž neúnavně vytrvají ve svém úsilí a kéž je jejich úsilí korunováno úspěchem.“

Nakonec papež František neopomněl požádat o modlitby za oběti všech válek. "Modleme se za oběti válek, minulých i současných. Kéž Bůh přijme všechny, kdo v těchto hrozných konfliktech zemřeli, kéž přijde na pomoc všem, kdo jimi trpí dnes.“ Zdůraznil, že chudí a slabí, staří lidé, ženy a děti jsou vždy prvními oběťmi těchto tragédií.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Církev a společnost