Co spojuje Františkův pontifikát s pontifikátem Benedikta XVI.? Oba zahájili své působení Světovým dnem mládeže na svých domovských kontinentech. Papež František to připomíná v předmluvě k nové knize, která se zabývá Světovými dny mládeže a která nyní vychází.
Kniha "Dlouhá cesta do Lisabonu" (Um Longo Caminho até Lisboa - vydalo nakladatelství "Bertrand Editora") portugalské novinářky Aury Miguelové sleduje cestu Světových dnů mládeže (SDM) od jejich počátků až po příští srpnovou akci v hlavním městě Portugalska. Kniha v portugalštině bude k dispozici od 4. května. Papež František v ní v předmluvě píše: "Stále mám v paměti a v srdci ten obrovský zástup mladých lidí, kteří mě před deseti lety v červenci přivítali v Riu de Janeiru. Na cestu v papamobilu z vojenské pevnosti, kde přistál vrtulník, na místo setkání a na oslavy na Copacabaně nikdy nezapomenu. Mladí lidé byli nadšení, házeli mi vlajky, čepice a trička, nabízeli mi doušek maté, objímali nového římského biskupa, jenž přijel splnit slib svého předchůdce. Byl to nezapomenutelný zážitek."
Pro Františka stejně jako pro Benedikta XVI. to bylo stejné: "První velká zahraniční cesta našeho pontifikátu se uskutečnila u příležitosti Světových dnů mládeže - se mnou v Riu de Janeiru, s Benediktem XVI. který byl pár měsíců po své inauguraci v roce 2005 v Kolíně nad Rýnem, tedy ve své vlasti. Oba jsme byli takříkajíc postaveni do šlépějí toho, co Jan Pavel II. započal díky intuici, kterou mu dal Duch svatý."
Světové dny mládeže jsou podle něj silným momentem pro mnoho mladých lidí a inspirací naším milovaným papežem Janem Pavlem II.. "Změna doby, kterou více či méně vědomě prožíváme, je právě výzvou především pro mladé generace," řekl František.
Dnešní mladí lidé se podle papeže denně ocitají v nebezpečí, že se izolují tím, že velkou část své existence prožijí ve virtuálním prostředí a stanou se obětí agresivního trhu. S pandemií covidu a zkušeností s lockdownem se tato rizika ještě prohloubila, dodal. "Odjet z domova, setkat se s dalšími poutníky, prožít silné zážitky naslouchání a modlitby spojené s okamžiky oslav a udělat to společně, to jsou cenné chvíle pro život všech," oceňuje František význam Světových dnů mládeže.
Toto mu proběhlo hlavou, když listoval stránkami krásné knihy, kterou napsala Aura Miguelová, novinářka z Rádia Renascença, která jako reportérka zažila všechny Světové dny mládeže. "Ne, vlastně ne všechny. Jak mi řekla v letadle, které nás v červenci 2013 dopravilo do Ria de Janeira, zažila všechny kromě toho prvního, který se slavil v roce 1987 v Argentině, v Buenos Aires. Odpověděl jsem jí, že to byla naopak jediná akce, které jsem se zúčastnil já," prozradil Svatý otec. Současný papež František byl totiž před svým zvolením v roce 2013 arcibiskupem argentinského hlavního města.
Na knize se papežovi líbilo rozhodnutí autorky představit Světové dny mládeže v jejich časovém kontextu, s chronologií nejdůležitějších událostí ve světě a v církvi. "Velmi se mi také líbí, že jádrem příběhu je to, co si z těchto zážitků odnesla jako novinářka, pozorovatelka a věřící. Být u toho osobně je nesrovnatelné s tím, co člověk sledoval zpovzdálí, i když všechno četl nebo viděl v televizi," píše papež v předmluvě. "Světové dny mládeže 2023 v Lisabonu budou první, které bude moci Aura Miguelová zažít, aniž by musela cestovat daleko, protože se po tolika desetiletích uskuteční v její rodné zemi a městě," uzavírá František svou předmluvu ke knize.