Papež: Svatý stolec je připraven umožnit výměnu ruských a ukrajinských válečných zajatců

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 5. 2024, 11.12

Papež František znovu vyzval k výměně ruských a ukrajinských válečných zajatců a potvrdil, že Svatý stolec je připraven usnadnit úsilí v tomto směru. V nedělním pozdravu po modlitbě Regina Caeli poznamenal, že jeho výzva připadá na slavnost Nanebevstoupení Zmrtvýchvstalého Pána, který chce, abychom byli svobodní.

image:Image 57/source/orig/56054_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-2.jpeg

Od začátku války Rusko a Ukrajina provedly více než 50 výměn vězňů, které se týkaly několika tisíc osob, které obě strany propustily. Loni v lednu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zmínil, že na základě těchto dohod bylo osvobozeno přibližně 3 000 ukrajinských vojáků.

Jak uvedl sám papež František, vznesl v tomto smyslu výzvy při mnoha různých příležitostech. Během svého projevu Urbi et Orbi o letošních Velikonocích, 31. března pronesl: “Mé myšlenky směřují zejména k obětem mnoha konfliktů po celém světě, obzvlášť na ty v Izraeli a Palestině a také na Ukrajině. Kéž vzkříšený Kristus otevře cestu míru pro válkou zmítané národy těchto regionů. Vyzývám k respektování zásad mezinárodního práva a vyjadřuji naději na všeobecnou výměnu všech vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou.“

Minulý měsíc při generální audienci 17. dubna řekl: “Naše myšlenky směřují k národům, které jsou ve válce. Mysleme na Svatou zemi, na Palestinu, na Izrael, na Ukrajinu, na umučenou Ukrajinu. Myslíme na válečné zajatce. Kéž Pán pohne vůlí, aby byli všichni osvobozeni. A když už mluvíme o zajatcích, přicházejí na mysl ti, kteří jsou mučeni. Mučení vězňů je strašná věc. Není to lidské. Pomysleme na tolik druhů mučení, které zraňují důstojnost člověka, a na tolik mučených lidí... Kéž Pán všem pomáhá a všem žehná.“

Během setkání s jezuity v září 2022, kdy cestoval do Kazachstánu, Svatý otec hovořil o svém závazku vůči osvobozování vězňů slovy: “Přišli za mnou někteří ukrajinští vyslanci. Mezi nimi i prorektor Katolické univerzity Ukrajiny, doprovázený poradcem prezidenta pro náboženské záležitosti. Hovořili jsme spolu, diskutovali jsme. Přišel také vojenský velitel, který se zabývá výměnou vězňů. Tentokrát mi přinesli seznam více než 300 vězňů. Požádali mě, abych udělal něco pro usnadnění výměny. Okamžitě jsem zavolal ruskému velvyslanci, jestli by se výměna vězňů nedala urychlit.“

Papež František také pověřil kardinála Mattea Zuppiho podnikáním humanitárních misí do válkou zmítaných zemí a požádal ho mimo jiné zaměřit se na výměnu vězňů a repatriaci ukrajinských dětí z Ruska.

Právě vyhlášená bula Jubilea 2025 obsahuje naléhavou výzvu k poskytnutí naděje těm, kteří žijí v těžkých podmínkách: “Během Svatého roku jsme povoláni k tomu, abychom byli hmatatelným znamením naděje pro ty z našich bratří a sester, kteří zažívají jakékoli těžkosti. Myslím na vězně, kteří zbaveni svobody denně pociťují krutost vazby a její omezení, nedostatek citu a v nejednom případě i nedostatek úcty k jejich osobě. Navrhuji, aby v tomto jubilejním roce vlády podnikly iniciativy zaměřené na obnovení naděje; formy amnestie nebo milosti. V každé části světa by věřící, a zejména jejich pastýři, měli jednotně požadovat důstojné podmínky pro vězněné a respektování jejich lidských práv“.

Také Svjatoslav Ševčuk, hlava Ukrajinské řeckokatolické církve, ve svém poselství k Velikonocům podle juliánského kalendáře, které se slaví 5. května, zopakoval papežovu výzvu: “Slova papeže Františka o výměně vězňů, která zazněla během Velikonoc latinského obřadu, zanechala hlubokou stopu v srdcích křesťanů na Ukrajině i v Rusku. Dnes více než kdy jindy chceme nejen slyšet výzvu papeže Františka, ale chceme, aby se pro nás jeho slova o výměně 'všech za všechny' stala imperativem, výzvou k činům.“ Kyjevsko-galičský arcibiskup konkrétně požádal o propuštění tří kategorií válečných zajatců: vojaček, zdravotníků a také zajatých kněží. Připomněl, že v současné době je v Rusku zadržováno asi osm tisíc ukrajinských vojáků a kolem 1 600 civilistů.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Válka na Ukrajině

image:Image Jana z Arku
Jana z Arku Colette Beauneová