Papež František povzbudil studenty při dnešním odpoledním setkání na půdě 600 let staré Katolické univerzity v Lovani, aby si uchovávali naději, pracovali na lepší budoucnosti a při studiu vždy hledali pravdu.
Při poslední veřejné akci druhého dne apoštolské cesty v Belgii se papež František setkal se studenty Katolické univerzity v Lovani, která slaví 600 let od svého založení.
Studenti mu předali dopis, v němž se podělili o své úvahy na téma odpovědnosti za životní prostředí, role univerzit při podpoře osvěty a potřeby nového kulturního a duchovního přístupu k řešení současných ekologických a sociálních krizí. Dopis je výsledkem společného úsilí, na němž se podíleli profesoři, mladí badatelé a studenti, kteří společně diskutovali o papežově encyklice Laudato si'.
Svatý otec ve svém projevu srdečně poděkoval studentům za to, že se s ním podělili o své obavy o budoucnost, a ocenil „nadšení a naději“ v jejich touze po spravedlnosti a hledání pravdy. Potvrdil závažnost témat nastolených v dopise, jakou jsou války, vykořisťování zdrojů a národů na globálním Jihu a odpovědnost církve za legitimizaci minulé koloniální nadvlády Evropy nad jinými národy. Papež odsoudil jakékoli zneužívání náboženství k nadvládě jako "rouhavé překrucování Božího obrazu" a povzbudil studenty, aby i nadále doufali, protože „naděje nikdy nezklame“.
Když se papež vrátil k ústřední otázce nastolené v dopise o vztahu křesťanství a ekologie, zdůraznil tři postoje, které je třeba pěstovat. V první řadě se zaměřil na vděčnost za Boží stvoření, které bylo svěřeno lidstvu, díky čemuž „nejsme pány, ale hosty a poutníky na zemi“. Druhým postojem je poslání a dalším pak naše povinnost chránit a kultivovat stvoření pro budoucí generace.
Papež František si opět posteskl, že ochraně životního prostředí stále brání převaha mocenských ekonomických zájmů nad ekologickými. „Jsme hosté, ne despotové,“ zdůraznil a vybídl studenty, aby uvažovali o kultivaci nejen myšlenek, ale také světa.
Papež František se pak zamýšlel nad dalším bodem z dopisu: nad rolí žen v církvi a ve společnosti, která se týká také problematiky genderového násilí a nespravedlnosti, jakož i ideologických předsudků. Připomněl významnou roli žen v dějinách spásy a zamýšlel se nad podstatou ženy v církvi a společnosti a odmítl jakoukoli představu o soupeření mezi muži a ženami. Místo toho vyzval ke vzájemnému respektu a spolupráci, zakořeněných v důstojnosti a sdílené lidskosti.
Papež František poté hovořil o akademické formaci studentů. Povzbudil je, aby se řídili svým vlastním a osobním způsobem studia, ale zároveň měli na paměti, že jsou součástí společenství, neboť vzdělání a kultura jsou kolektivním úsilím. Vyzval také studenty, aby se zamysleli nad svými pohnutkami, a aby studovali s cílem žít plnohodnotný život. „Neměli bychom žít proto, abychom pracovali, ale měli bychom pracovat proto, abychom žili," dodal.
Na závěr papež vyzval studenty Katolické univerzity v Lovani, aby při studiu vždy hledali pravdu a vydávali o ní svědectví, protože pravda nás osvobozuje. Bez ní se podle něj studium stává „nástrojem moci, způsobem, jak ovládat druhé; už neslouží, ale ovládá“.
Dnes papeže ještě čeká soukromé setkání s jezuity a zítra zakončí apoštolskou cestu v Belgii mší svatou v 10 hodin na Stadionu krále Baudouina v Bruselu.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce, redakčne upraveno