Papež František při závěrečné slavnosti mezináboženského setkání "Volání po míru", kterou Komunita Sant'Egidio uspořádala v římském Koloseu, zopakoval, že náboženství nelze používat k válce. Vyzval také národy, aby konflikty zmírňovaly pomocí dialogu.
"Náboženství nelze používat k válce. Svatý je pouze mír a nikdo nesmí používat jméno Boží k požehnání teroru a násilí. Pokud kolem sebe vidíte války, nerezignujte! Národy si přejí mír."
Takto apeloval papež František spolu s náboženskými představiteli během závěrečného ceremoniálu každoroční modlitby za mír, který se konal v úterý odpoledne v ikonickém římském Koloseu.
Papež připomněl, že tato slova společně s náboženskými představiteli vyhlásil před rokem, když se sešli na stejném místě, a řekl, že výzva, kterou jsme vyslovili, "je dnes ještě aktuálnější" a "musíme se snažit, abychom si každý den počínali stále lépe". Tváří v tvář hrozbám jaderných zbraní a útrpným prosbám papež varoval, že válka představuje "selhání", a podotkl, že sama válka "vyzývá všechny", aby na všech úrovních udělali vše pro její zastavení.
Třídenní mírový summit, který se konal pod heslem "Il Grido della Pace" (Volání po míru), hostila katolická komunita Sant'Egidio a přivítala při něm hlavy států, náboženské představitele a různé vysoce postavené autority. Letošní setkání je již 36. ročníkem setkání iniciovaných v návaznosti na historický Světový den mezináboženských modliteb za mír z 27. října 1986, který svolal papež Jan Pavel II.
Akce v Římě byla slavnostně zahájena v neděli v kongresovém centru "Nuvola" v obchodní čtvrti EUR italského hlavního města za účasti francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a italského prezidenta Sergia Matterelly. Sešli se zde náboženští představitelé křesťanství, judaismu, islámu, buddhismu, sikhismu i hinduismu, kteří společně vyzvali k míru. Papež František se této každoroční akce zúčastnil již potřetí za sebou.
Papež František řekl, že letošní modlitba za mír má zvláštní význam: "Letos se naše modlitba stala naléhavou prosbou," řekl, "protože dnes je mír vážně porušován, napadán a pošlapáván, a to v Evropě, na stejném kontinentu, který v minulém století prožil hrůzy dvou světových válek."
Od té doby, litoval papež, bohužel války nadále způsobují krveprolití a zbídačují zemi: "Situace, kterou v současnosti zažíváme, je však obzvlášť dramatická. Proto jsme se obrátili s modlitbou k Bohu, "který vždy slyší úzkostné prosby svých synů a dcer".
Papež František na závěr vyzval národy a lidi, aby si nikdy nezvykali na válku a nerezignovali vůči ní, a naopak vyzval ke smíření a k hlasům společně volajícím k nebi za mír.
Na akci, která apeluje na mír, zejména v době, kdy svět zachvátila válka, a zvláště probíhající válka na Ukrajině, se opět sešla impozantní sestava účastníků, včetně několika vatikánských prefektů, včetně kardinála Kurta Kocha z vatikánského Dikasteria pro podporu jednoty křesťanů a kardinála José Tolentina Calaça de Mendonça z Dikasteria pro vzdělání a kulturu.
Kromě předsedů národních biskupských konferencí byli přítomni také irácký kardinál Raffael Sako a pařížský arcibiskup Laurent Ulrich.
Redakčně zkráceno