Papež připomněl 1500 let uctívání starobylého mariánského obrazu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace18. 7. 2024, 11.12

Papež František zaslal poselství otci Antoniu Piccolovi, v němž připomíná 1500. výročí uctívání obrazu Santa Maria in Portico a povzbuzuje Řád řeholních kleriků Matky Boží, aby pokračovali ve svém poslání charity, mírotvorby a evangelizace.

image:Image 60/source/orig/59362_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-52.jpeg
Papež František se modlí před obrazem Santa Maria in Portico v květnu 2016
Vatican Media

Na 17. července 2024 letos připadá 1500. výročí uctívání obrazu Santa Maria in Portico - Romanae Portus Securitatis (Bezpečného přístavu Římanů) neboli ochránkyně Věčného města.

"Tato šťastná událost“, napsal papež v dopise generálnímu rektorovi Řádu řeholních kleriků Matky Boží P. Antoniu Piccolovi, "je pro mě radostnou příležitostí spojit se v modlitbě s vaší řeholní Rodinou, které je od roku 1601 tento obraz svěřen do opatrování“.

Svatý otec dále připomíná, že úcta k Santa Maria in Portico začala zázračným zjevením Matky Boží 17. července 524 v domě římské šlechtičny Santa Galla. Jeho svědkem byl papež svatý Jan I., který Portico proměnil v mariánskou svatyni a charitativní hospic.

"Je to výzva pro vás, jako duchovní dědice sv. Leonarda, abyste se starali a podporovali myšlenku přijímání chudých a lidí na okraji společnosti, aby místa, která obýváme, i samotné kostely byly otevřenou bránou do světa a nabízely útěchu a pomoc mnoha formám chudoby, které charakterizují náš život."

Papež dodal, že Svatá Panna se zjevila v době, která byla pro církev obzvláště obtížná, a  rozprostřela svůj plášť nad papežem Janem I., který musel trpět a zemřít za mír, aniž by se zřekl své víry, a stal se rukojmím politických spiknutí a bratrovražedných válek.

Vzhledem k současnému scénáři ve světě se Svatý otec ptá, "jak je možné nepochopit naléhavou potřebu podporovat mír, tedy modlit se za mír?" a poznamenává, že příklad bratrského života by měl být "evangelijně přitažlivý pro věřící, kterým se nabízí pastorační služba“, a proto vybízí Řád kleriků Matky Boží, aby "vzhlíželi k Marii jako ke znamení útěchy a jisté naděje, mateřské tváři Boha a útočišti, v němž lze hledat zastání“.

V závěru svého dopisu papež František poznamenává, že jubilejní oslavy, které se řád chystá zahájit pod pohledem Panny Marie in Portico, připomínají evangelizační dílo sv.  Jana Leonardiho, který V Římě v roce 1603 položil základy misionářské studijní koleje. Z této koleje se později vyvinul papežský institut "de propaganda fidei" (dílo šíření víry) pro který napsal první stanovy, aby vychovával kněze schopné čelit misijním výzvám doby.

"Proto", uzavírá papež, "vás povzbuzuji, abyste se také starali o celistvou formaci řeholníků s pohledem na Marii, Kristovu učednici a Matku církve, ať je váš apoštolát zdrojem milosti a nástrojem radostného hlásání evangelia“.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Maria a svatí

image:Image Mariánské svátky během liturgického roku
Mariánské svátky během liturgického roku