Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež přiletěl do Kazachstánu, začíná osmatřicátá apoštolská cesta

Autor: Salvatore Cernuzio,Gabriella Ceraso Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 9. 2022, 14.44
TiskTisk

Papež František se na tři dny odebral do Nur-Sultanu v samém srdci Asie, aby se zúčastnil kongresu hlav světových a tradičních náboženství. Airbus A330 společnosti Ita Airways přistál v kazašském hlavním městě ve 13:18. Letadlo odstartovalo dnes ráno v 7:37 z Říma-Fiumicina. Během letu papež pozdravil novináře z početného doprovodu slovy: „Děkuji vám za pomoc“. V odpovědi na jednu otázku zopakoval své přání vycestovat i do Číny.

image:Image 17/source/orig/16375_13632_1_844.jpeg

Holubice, olivová ratolest, spojené ruce, ruce „poslů míru a jednoty“.  V logu a v mottu najdeme klíčová slova 38. apoštolské cesty papeže Františka, která začala dnes ráno a která ho zavede do Střední Asie, Kazachstánu, bývalé sovětské republiky, ležící podél starobylé Hedvábné stezky sevřené mezi Čínou a Ruskem, křižovatky různých kultur, vyznání a etnických skupin. Při této příležitosti se papež zúčastní sedmého kongresu představitelů světových a tradičních náboženství, aby potvrdil pozitivní přínos náboženství pro soulad mezi národy. Papež se však také setká s malou místní katolickou komunitou, která tvoří méně než 1 % z 19 milionů obyvatel, ale je ceněna v pestrém nábožensko-kulturním kontextu, aby ji povzbudil a obnovil ve víře.

Odlet z Říma

Kolem půl sedmé ráno papež odjel z Domu sv. Marty na letiště Řím-Fiumicino, kde nastoupil do Airbusu A330 společnosti ITA Airways. Letadlo vzlétlo v 7.36 hodin a jeho cílem byl Nur-Sultan, futuristické hlavní město Kazachstánu, které bylo do března 2019 známé jako Astana. Protéká jím řeka Išim a v poslední době se z něj stal jeden z největších stavebních projektů na světě, přestože neskrývá rány z minulosti, kdy bylo ruskou vojenskou základnou s gulagy pro politické disidenty. Let trval přibližně šest a půl hodiny, během nichž Airbus přeletěl Itálii, Chorvatsko, Bosnu a Hercegovinu, Srbsko, Černou Horu, Bulharsko, Turecko, Gruzii a Ázerbájdžán. Při přeletu Itálie papež zaslal italskému prezidentovi Sergiu Mattarellovi obvyklý telegram, v němž hlavě státu a všem Italům adresoval „srdečné pozdravy spolu s přáním klidu a svornosti spojené s modlitbou k Bohu za dobro a pokrok celého italského národa“.

Přivítání novinářského doprovodu a papežova touha navštívit Čínu

František, stejně jako na každé cestě, přivítal asi osmdesát novinářů, kteří ho na cestě doprovázejí: „Dobré ráno, děkuji vám za vaši přítomnost a pomoc na této cestě. Přeji vám šťastnou cestu a dobrou práci! Promluvíme si při návratu, děkuji a přeji hezký den“. František se pak jako obvykle osobně pozdravil s každým z přítomných novinářů a kameramanů v letadle, přestože ho někdo upozornil, že si při tom namůže pravé koleno, které mu v posledních měsících způsobilo řadu problémů. Papež na to reagoval vtipem a řekl, že chce tuto „oběť“ přinést. Poté odpověděl na otázku dopisovatele francouzského katolického listu La Croix, který žádal o potvrzení možného setkání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem v nadcházejících dnech. Asijský vůdce je nyní na státní návštěvě Kazachstánu a Uzbekistánu a zítra, ve středu 14. září, se v Nur-Sultanu setká s kazašským prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem, který dnes papeže přijme. František řekl, že nemá žádné zprávy o cestě čínského prezidenta, ale zopakoval, že je vždy připraven do Číny jet. Toto přání papež vyjádřil již při mnoha jiných příležitostech, zejména apoštolských cestách do Jižní Koreje (2015), Spojených států (2015) a Japonska (2019), kdy na tiskových konferencích při zpátečním letu vždy deklaroval svou náklonnost k čínskému lidu a úctu k jeho historickému a kulturnímu dědictví a ujistil, že je připraven odjet do Pekingu „dokonce zítra!“.

Focusy

Papežské cesty Papež František

Mohlo by vás zajímat

image:Image Člověk František
Člověk František Gerhard Mester
Cena: 107 Kč
image:Image Eucharistie - srdce církve
Eucharistie - srdce církve papež František
Cena: 161 Kč
image:Image Žijeme v době papeže Františka
Žijeme v době papeže Františka Michal Altrichter
Cena: 315 Kč
image:Image Laudate Deum
Laudate Deum papež František
Cena: 89 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou