Dnešní papežská audience pro maďarského ministerského předsedu trvala čtyřicet minut. František a maďarský premiér Orbán se naposledy setkali 12. září 2021 během papežovy návštěvy Budapešti u příležitosti Mezinárodního eucharistického kongresu.
Papežova audience s Viktorem Orbánem, premiérem Maďarska, jehož ochranu a přijetí uprchlíků prchajících z Ukrajiny František ocenil, trvala 40 minut. Maďarský premiér dorazil do Vatikánu krátce před jedenáctou hodinou dopoledne spolu se čtyřčlenným doprovodem. Vzhledem k tomu, že byl na soukromé návštěvě, nehovořil se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem, který je v současné době v Mexiku, ani se sekretářem pro vztahy se státy mons. Paulem Richardem Gallagherem. Orbán je na své první cestě od svého nového volebního vítězství 3. dubna: strana Fidesz získala ve volbách již počtvrté za sebou dvoutřetinovou parlamentní většinu. „Moje první oficiální cesta po volbách povede do Vatikánu za papežem Františkem“, informoval včera sám Orbán na svém facebookovém účtu, odkud dnes zveřejnil fotografii, na níž si s papežem potřásá rukou. Před čtyřmi lety, po volbách v roce 2018, vedla Orbánova první cesta do Varšavy.
Audience v knihovně Apoštolského paláce začala v 11.05. „Jsem rád, že jste zde“, řekl papež a pozval maďarského premiéra ke stolu. Rozhovor za přítomnosti tlumočníka skončil v 11.45 hodin. Premiér Orbán papeži daroval dvě knihy: jednu z pera maďarského skladatele a muzikologa Bély Bartóka a druhou o něm. Poté mu předal kolekci desek s operní hudbou a modlitební knihu z roku 1750 (s texty liturgie hodin pro Svatý týden v angličtině a latině). Papež se odvděčil bronzovou plaketou, na níž je vyobrazen svatý Martin z Tours, rodák z Panonie, dnešního Maďarska, jak chrání chudé a dává jim část svého pláště. Předání tohoto daru papež komentoval slovy: „To jsem pro Vás vybral, protože svatý Martin je Maďar, a myslel jsem na to, že vy Maďaři v tuto chvíli přijímáte množství uprchlíků“. Mezi papežovými dary byly také dokumenty pontifikátu, poselství k letošnímu Světovému dni míru, Dokument o lidském bratrství, podepsaný v roce 2019 v Abú Zabí, a kniha vydaná nakladatelstvím LEV o Statio Orbis z 27. března 2020.
Přeložila: Jana Gruberová (kráceno)