Papež František přijal tuto sobotu na soukromé audienci prezidenta Burundské republiky, Évarista Ndayishimiye. Jednalo se o jejich první setkání. Katolík Ndayishimiye je nástupcem a bývalým důvěrníkem Pierra Nkurunzizy, který zemřel v roce 2020 a zemi vládl od roku 2005.
Évariste Ndayishimiye v sobotu hovořil také se státním sekretářem, kardinálem Pietrem Parolinem, a sekretářem pro vztahy se státy, arcibiskupem Paulem Richardem Gallagherem. Rozhovory na vatikánském státním sekretariátu byly zaměřeny na "politickou a sociální situaci" v Burundi a "regionální otázky", oznámil Vatikán po audienci. Byla vyjádřena spokojenost s dobrými bilaterálními vztahy a hovořilo se o přínosu katolické církve pro společenský život v Burundi.
Agrární stát Burundi se nachází mezi Rwandou, Tanzanií a Konžskou demokratickou republikou, kterou papež navštíví na začátku července. V této velmi chudé zemi jsou miliony lidí závislé na humanitární pomoci. Historie tohoto státu je plná násilí: Burundi zažilo v 70. letech 20. století a v letech 1993-2003 krvavé občanské války mezi komunitami Hutuů a Tutsiů, přičemž jen v druhé z nich zahynulo až 250 000 lidí; podle odhadů bylo v době jejího vrcholu na útěku 1,3 milionu lidí.
Násilí se opět vystupňovalo, když se v roce 2015 tehdejší prezident Nkurunziza neústavně ucházel o třetí funkční období. V roce 2020 byl za jeho nástupce zvolen Ndayishimiye, který se kvůli Nkurunzizově smrti ujal úřadu dříve. Téměř dvě třetiny Burunďanů jsou katolíci. Katolicismus se zde stal většinovým náboženstvím jako dědictví po bývalých koloniálních državách Německa (1890-1916) a Belgie (1916-1962).
Přeložila: Jana Gruberová