Žádný stroj by nikdy neměl rozhodnout o odebrání lidského života, napsal papež v poselství pro mezináboženské setkání Etika umělé inteligence pro mír. František zdůraznil, že stroj se řídí algoritmem, ale pouze člověk se může rozhodnout v hloubi svého srdce. Někdy se jedná o rozhodnutí, která mají důsledky pro mnoho lidí. K jejich přijetí je zapotřebí moudrosti.
Dvoudenní konferenci uspořádala společně Papežská akademie pro život, japonské sdružení Náboženství pro mír, Fórum pro mír ve Spojených arabských emirátech a Komise pro mezináboženské vztahy vrchního rabinátu Izraele. Koná se v Hirošimě, což- jak František zdůraznil - má velký symbolický význam. Je důležité, píše Svatý otec, abychom sjednoceni jako bratři mohli světu připomenout, že je naléhavě nutné přehodnotit vývoj a používání smrtících autonomních zbraní s cílem zakázat jejich používání a zavést nad těmito zbraněmi smysluplnější lidskou kontrolu.
František ve svém poselství zástupcům světových náboženství obsáhle cituje svůj projev o umělé inteligenci, který pronesl minulý měsíc na summitu G7. Papež v něm mimo jiné vysvětlil rozdíl mezi rozhodnutím učiněným strojem a rozhodnutím učiněným člověkem. Stroj činí algoritmická rozhodnutí, která jsou založena na definovaných kritériích nebo statistických závěrech. Lidská bytost se rozhoduje v hloubi svého srdce na základě moudrosti. Proto musí být rozhodnutí vždy ponecháno na člověku. "Odsoudili bychom lidstvo k beznadějné budoucnosti, kdybychom lidi zbavili možnosti rozhodovat o sobě a svém životě a odsoudili je k závislosti na rozhodnutích strojů," zdůraznil Svatý otec.
Zdroj: vatican.va