Papež při mši v Indonésii: Nepřestávejte snít o bratrství!

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 9. 2024, 14.31

Po skončení mezináboženského setkání v mešitě Istiqlal se papež František přemístil do sídla Indonéské biskupské konference, kde se setkal se svěřenci charitativních organizací a vyslechl si jejich svědectví. Odpoledne slavil mši svatou pro více než sto tisíc věřících na stadionu Gelora Bung Karno, která byla závěrečnou veřejnou akcí ve čtvrtek 5. září a zároveň posledním bodem programu papežovy návštěvy Indonésie. Zítra ráno odletí do Papuy Nové Guineje.

image:Image 62/source/orig/61400_cq5dam-web-800-800-6.jpeg

Setkání v sídle Indonéské biskupské konference zahájil její předseda biskup Antonius Subianto, který popsal lásku indonéského lidu k papeži jako "bezmeznou“. Poté některé nemocné a hendikepované papeži osobně představil a dva z nich se podělili o své příběhy. Svatý otec označil každého z nich za "šampiona lásky na velké olympiádě života".

Mše svatá na jakartském stadionu

„Naslouchat Slovu a podle Slova žít, jsou dva základní postoje, které nám umožňují stát se Ježíšovými učedníky“, uvedl papež ve čtvrtek odpoledne při mši svaté na stadionu v Jakartě, závěrečné veřejné akci své apoštolské návštěvy Indonésie.

Při rozjímání nad evangelním čtením na den liturgické památky sv. Terezie z Kalkaty Svatý otec poznamenal, že „lidské srdce vždy hledá pravdu, která by mohla nasytit jeho touhu po štěstí“ a  zdůraznil, že pravdu nelze nalézt v pouhých lidských slovech, ale pouze ve slově Božím, „jediném opravdovém kompasu na naší cestě, který nám jako jediný dokáže ukázat cestu zpět k pravému smyslu života mezi tolika zraněními a zmatky“.

Svatý otec věřícím připomněl, že naším prvním úkolem jako učedníků je naslouchat Božímu slovu, jako to udělal Petr, když Ježíš začal kázat z rybářské lodi. „Náš život víry začíná, když pokorně přijmeme Ježíše na lodi svého života, uděláme mu místo, nasloucháme jeho slovu a necháme se jím vyzývat a měnit.“

Během své promluvy papež dále uvedl, že jsme povoláni Ježíšovu slovu nejen naslouchat, ale také ho žít. Petr důvěřoval Pánu, když ho vyzval, aby „vyplul na hlubinu a spustil své sítě“, a i my jsme povoláni důvěřovat Ježíši tím, že „odvážně vhodíme sítě evangelia do moře světa“. A tak vyzval věřící, aby přijali pokoru a víru Petra, který uposlechl Boží volání i po noci plné neúspěchů a zklamání.

„Bratři a sestry,“ uzavřel papež František, „chtěl bych říci i vám, tomuto národu, tomuto nádhernému a rozmanitému souostroví, neunavujte se vyplouvat a rozhazovat sítě, nebojte se snít a znovu vytvářet mírumilovnou civilizaci!".

Na závěr mše svaté pro indonéské věřící papež František poděkoval církvi v této zemi za projevy víry a bratrství, poděkoval prezidentu republiky, civilním úřadům a bezpečnostním složkám a vyjádřil uznání celému indonéskému lidu.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papežské cesty Papež František

image:Image Z hloubi srdce
Z hloubi srdce Nicolas Diat, Joseph Ratzinger, Robert Sarah, Benedikt XVI.
image:Image Eucharistie - srdce církve
Eucharistie - srdce církve papež František
image:Image Kdo věří, není nikdy sám
Kdo věří, není nikdy sám Saverio Gaeta, Georg Gänswein