Papež František předsedal mši svaté u příležitosti Světového dne chudých a vyzval křesťany, aby naslouchali potlačovanému křiku bolesti nejslabších členů společnosti.
Když si církev v neděli připomněla šestý Světový den chudých, papež František předsedal mši ve Svatopetrské bazilice a zamyslel se nad letošním tématem: "Kvůli vám se Kristus stal chudým".
Ve své homilii se papež zaměřil na Ježíšovu dvojí výzvu z evangelia dne (Lk 21,5-19): "Dávejte si pozor, abyste se nenechali svést, a vydávejte svědectví".
Ježíš varoval své učedníky, aby se příliš neznepokojovali, ani když dojde k hrozným událostem, jako jsou války, povstání, zemětřesení a pohromy.
Papež František poznamenal, že Ježíšova apokalyptická slova jsou připomínkou, abychom nepropadali poraženectví, když nás děsí světové události. Spíše musíme odolat pokušení pověrčivosti nebo strachu tím, že budeme důvěřovat Bohu.
"Učedník Páně by neměl podléhat rezignaci ani se poddávat sklíčenosti, a to ani v těch nejtěžších situacích, neboť náš Bůh je Bohem vzkříšení a naděje, který nás vždycky pozvedá. S ním můžeme pozvednout svůj pohled a začít znovu."
Tváří v tvář zkouškám, řekl papež, by se křesťané měli spíše ptát sami sebe: "Co dobrého mohu konkrétně udělat?"
Papež se poté zamyslel nad druhou Ježíšovou výzvou "vydávejte svědectví" a řekl, že zlé časy jsou ve skutečnosti "příležitostí ke svědectví".
Každý člověk se v životě potýká se svou jedinečnou situací, ale každý má šanci udělat něco dobrého, a to i uprostřed krize.
"Je typicky křesťanskou dovedností nebýt obětí všeho, co se děje, ale využít příležitost, která se skrývá ve všem, co nás potká, dobro, které může vzejít i z negativních situací," řekl. "Každá krize je možností a nabízí příležitost k růstu."
Neměli bychom se nechat rozptylovat, dodal papež František, ale naopak každou událost proměnit v příležitost vydávat svědectví evangeliu.
Papež František dále propojil dnešní evangelium s připomínkou 6. Světového dne chudých.
"V tento Světový den chudých je Ježíšovo slovo důrazným napomenutím, abychom prolomili vnitřní hluchotu, kterou máme všichni a která nám brání slyšet tlumený křik bolesti těch nejkřehčích."
Poznamenal, že války v naší době - jako je například válka na Ukrajině, dodal - způsobily, že mnoho lidí muselo opustit své domovy, a jsou to právě chudí, kteří "v každé krizi platí nejvyšší cenu".
"Pokud je naše srdce umrtvené a lhostejné," řekl papež, "nemůžeme slyšet jejich slabý výkřik bolesti, nemůžeme plakat s nimi a za ně, nemůžeme vidět, kolik osamělosti a úzkosti se skrývá také v zapomenutých koutech našich měst."
Na závěr papež vyslovil řadu výzev, aby křesťané odolávali "prorokům zkázy" a "sirénám populismu, které zneužívají skutečných potřeb lidí pomocí povrchních a ukvapených řešení".
"Zapalme svíce naděje uprostřed temnoty. Uprostřed dramatických situací využijme příležitosti svědčit o evangeliu radosti a budovat bratrštější svět."
Papež František řekl, že sílu k přijetí spravedlnosti a míru můžeme najít v náruči Boha, našeho Otce, který nás "posílí schopností milovat".
"Pečujme o chudé," uzavřel papež, "v nichž nacházíme Ježíše, který se stal chudým kvůli nám."