Papež při modlitbě Anděl Páně: Zpomalte, přemýšlejte a modlete se, abyste byli více soucitní

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace21. 7. 2024, 13.06

Papež František při nedělní modlitbě Anděl Páně 21. července řekl, že chceme-li být starostlivější a soucitnější, musíme zpomalit od každodenního spěchu tím, že strávíme čas rozjímáním a modlitbou, abychom načerpali nové fyzické i duchovní síly.

image:Image 60/source/orig/59398_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-3.jpeg
Vatican Media

Při promluvě k zástupům shromážděným na nedělní modlitbě Anděl Páně na Svatopetrském náměstí se papež František zamýšlel nad dnešním evangeliem, které hovoří o tom, jak apoštolové vyprávěli Ježíši, co všechno vykonali v rámci poslání, které jim svěřil. Pán jim pak navrhuje, aby si trochu odpočinuli, ale zástupy na ně stále čekají a Pán s nimi soucítí. Papež vysvětlil, že Pánova výzva k odpočinku a jeho soucit se zástupy nejsou vzájemně se vylučující reakce, ale vlastně kombinace věcí, které musíme udělat.

Nároky apoštolátu mohou být vyčerpávající, zdůraznil papež, a Ježíš projevil starost o učedníky, když viděl, jak jsou unavení. To je stále přítomné riziko i pro nás dnes, zvláště když nadšení pro naši misijní práci se všemi jejími úkoly a povinnostmi může způsobit, že se staneme obětí přílišného aktivismu, kdy náš seznam úkolů a výsledky jsou to jediné, co vidíme. Můžeme se stát úzkostlivými a ztratit ze zřetele to podstatné, varoval papež, což vyčerpává tělo i ducha a v konečném důsledku zatěžuje nabízenou službu církvi a naši pastorační péči. Zdůraznil, že se máme "vyvarovat diktatuře konání!".

Papež poznamenal, že v rodinách se někdy může stát, že otec musí být z nutnosti neustále v práci, aby měl na stole chleba, a to znamená, že nakonec obětuje drahocenný čas s manželkou a dětmi. Papež to označil za sociální nespravedlnost a zdůraznil, že otec a matka by měli mít čas, který sdílejí se svými dětmi, aby mohli vychovávat láskyplnou rodinu a nemuseli propadat "diktatuře konání". Řekl, abychom se zamysleli nad tím, jak můžeme rodinám v této situaci pomoci.

Potřeba odpočinku není útěkem před světem nebo úzkým zaměřením se pouze na osobní blaho, řekl dále papež, ale je nezbytná pro dobití našeho těla a ducha, abychom byli schopni s láskyplnou péčí a soucitem reagovat na potřeby lidí kolem nás. Odpočinek a soucit tedy spolu souvisejí, vysvětlil papež: "Soucit můžeme mít jen tehdy, když se naučíme odpočívat." Když naše srdce nepřemáhá úzkost z neustálého konání a jsme otevřeni přijímání Boží milosti prostřednictvím modlitby a adorace, můžeme pak skutečně "mít soucitný pohled, který umí reagovat na potřeby druhých," zdůraznil.

Na závěr papež navrhl, abychom se podívali na svůj vlastní život a na to, zda můžeme zastavit to, co děláme, a věnovat nějaký čas Pánu a obnovit se na těle i na duchu. Modlil se, aby nám blahoslavená Panna Maria pomohla spočinout v Duchu i uprostřed všech každodenních činností a být k dispozici druhým a soucítit s nimi.

Dále papež František dnes znovu vyzval k zastavení bojů v době olympijských her, jež začnou příští týden v Paříži. Ve svém proslovu k věřícím vyzval, aby nezapomínali na mnohé válečné konflikty ve světě, stojí v textu, který zveřejnil Vatikán.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František

image:Image Eucharistie - srdce církve
Eucharistie - srdce církve papež František
image:Image Bratr František + Člověk František
Bratr František + Člověk František Gerhard Mester
image:Image 365 dní s Benediktem XVI.
365 dní s Benediktem XVI. Joseph Ratzinger, Benedikt XVI.
image:Image Ve stopách papeže Františka
Ve stopách papeže Františka Alvaro Grammatica