Papež při modlitbě Anděl Páně: Víra není pravdivá, pokud je založena na našich předsudcích

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace11. 8. 2024, 15.13

Papež František se v neděli v poledne na Svatopetrském náměstí pomodlil s poutníky modlitbu Anděl Páně a zamyslel se nad dnešním evangeliem (Jan 6,41-51). Před tradiční mariánskou modlitbou papež poznamenal, že Ježíšovi současníci odmítali uvěřit jeho slovům, že "sestoupil z nebe", protože znali jeho otce a matku i jeho povolání tesaře, pochybovali, že by se Bůh mohl projevit tak známým, obyčejným způsobem.

image:Image 61/source/orig/60205_stlovheoewi-soew.jpeg
Foto: Vatican Media

Papež František upozornil na to, jak škodlivé mohou být pro duchovní růst člověka předsudky a uzavřenost srdce. Řekl, že Ježíšovi současníci, jak o tom vypráví Janovo evangelium, dodržovali Zákon, modlili se a postili a tyto praktiky prováděli jen proto, aby v nich hledali potvrzení v tom, co si již mysleli. "O tom svědčí skutečnost, že si ani nedali tu práci, aby požádali Ježíše o vysvětlení. Omezovali se na to, že proti němu mezi sebou reptali, jako by se chtěli navzájem ujistit o tom, o čem jsou přesvědčeni, a uzavírali se do sebe jako do neprostupné pevnosti. Jejich zatvrzelá srdce a předsudky jim brání uvěřit v Božího Syna," řekl papež.

Svatý otec dále varoval, že se i s námi může nastat stejný konec, pokud se modlíme jen proto, abychom našli potvrzení vlastního přesvědčení a úsudku. "Pravá víra a modlitba otevírají mysl a srdce, neuzavírají je. Když najdete člověka, který je uzavřený v mysli a modlitbě, jeho víra a modlitba nejsou pravdivé," uvedl papež.

Své úvahy zakončil výzvou, abychom se všichni ptali sami sebe, zda jsme schopni před Pánem skutečně mlčet a přijímat jeho hlas. "Kéž nám Maria pomůže s vírou naslouchat Pánovu hlasu a odvážně plnit jeho vůli."

Ve svých apelech dále Svatý otec znovu vyzval k míru v místech zmítaných válkou a pomodlil se za oběti havárie osobního letadla v Brazílii. "Obnovme svou intenzivní modlitbu za mír, zejména na umučené Ukrajině, na Blízkém východě, v Palestině, Izraeli, Súdánu a Myanmaru."

V promluvě po tradiční mariánské modlitbě Svatý otec připomněl výročí atomového bombardování Hirošimy a Nagasaki na konci druhé světové války. Vyzval všechny k modlitbě za oběti těchto událostí a všech válek.

Papež František se také modlil za oběti pátečního leteckého neštěstí v brazilském státě Sao Paulo, při kterém zahynulo všech 61 lidí, kteří byli na palubě. Osobní letadlo provozované společností Voepass přešlo do vertikálního střemhlavého letu a zřítilo se na obytnou uzavřenou komunitu ve městě Vinhedo. Letadlo letělo z Cascavelu do Sao Paula a na zemi nebyli hlášeni žádní zranění.

Zdroj: Vatican News, anglická verze

Papež František Promluvy papeže Františka

image:Image Rozptýlit mlhu
Rozptýlit mlhu