Papež při modlitbě Anděl Páně: Obraťte se k Ježíši s vírou a nadějí

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 10. 2024, 14.47

Papež František během své nedělní promluvy Anděl Páně 27. října zdůraznil, že Kristova milosrdná láska může proměnit náš život, dát mu směr a učinit nás šťastnými.

image:Image 64/source/orig/63821_snimek-obrazovky-2024-10-27-v-14-21-27.png
Vatican Media

„Víra a důvěra v Pána má moc zachránit nás všechny.“ Toto ujištění nabídl papež František během nedělní modlitby Anděl Páně 27. října na Svatopetrském náměstí, když převyprávěl evangelium dne podle svatého Marka, které pojednává o Ježíšově uzdravení slepého Bartimaia. Ježíš ho slyší, vidí a nakonec i uzdraví, protože poznává jeho nesmírnou víru a ochotu opustit vše, co měl, aby se přiblížil k Pánu.

Papež nejprve poznamenal, že Bartimaiovo volání není jen prosbou o pomoc, ale spíše upozorněním na sebe sama. Jakoby slepec říkal: „Já existuji, podívejte se na mě. Nevidím, Ježíši. Vidíš mě?“ Nejenže Ježíš „vidí“ prosícího muže, ale „naslouchá mu ušima svého těla i ušima svého srdce“.

Svatý otec poté přešel k druhému bodu, k víře, a připomněl, jak Ježíš řekl Bartimaiovi: „Jdi, tvá víra tě zachránila.“ Bartimaios vidí protože věří‚ Kristus je světlem jeho očí.

Nakonec papež připomněl, že Bartimaios, jakmile byl uzdraven, „následoval Ježíše“. „Každý z nás je Bartimaios,“ řekl papež František, “uvnitř slepý, který jde za Ježíšem, jakmile se k němu přiblíží. A když se vy přiblížíte k chudému člověku a dáte mu pocítit, že je vám blízký, je to Ježíš, který se k vám přiblíží v osobě tohoto chudého muže nebo ženy. Nejvíce z almužny získá ten, kdo dává.“

V promluvě na závěr nedělní modlitby Anděl Páně na Svatopetrském náměstí se papež modlil, aby se podařilo ukončit eskalaci násilí a aby se úcta k posvátnosti lidského života stala nejvyšší prioritou. Poukázal na to, že každý den vidíme, že prvním zasaženým je civilní obyvatelstvo.

Připomněl také, že v nadcházejícím týdnu bude v Ženevě zahájena mezinárodní konference Červeného kříže a Červeného půlměsíce u příležitosti 75. výročí Ženevských úmluv. Vyjádřil naději, že tato událost „probudí svědomí, aby během ozbrojených konfliktů byly v souladu s mezinárodním humanitárním právem respektovány život a důstojnost osob a národů, jakož i nedotknutelnost civilních struktur a míst uctívání“.

Poté obrátil své myšlenky k věřícím v San Cristóbal de las Casas v mexickém státě Chiapas, kteří oplakávají ztrátu otce Marcela Péreze, zavražděného minulou neděli. Papež jej popsal jako „horlivého služebníka evangelia a věrného Božího lidu“ a modlil se, aby jeho oběť, stejně jako oběť dalších kněží zabitých pro věrnost své službě, „byla semenem pokoje a křesťanského života“.

Na závěr papež připomněl 50. výročí vytvoření Komise pro náboženské vztahy se Židy svatým Pavlem VI. a nadcházející 60. výročí deklarace Nostra aetate Druhého vatikánského koncilu. Svatý otec slíbil, že zvláště nyní, v době velkého utrpení a napětí, nabízí své povzbuzení všem, kteří se zasazují o dialog a mír.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František

image:Image Žijeme v době papeže Františka
Žijeme v době papeže Františka Michal Altrichter
image:Image Eucharistie - srdce církve
Eucharistie - srdce církve papež František
image:Image Ve stopách papeže Františka
Ve stopách papeže Františka Alvaro Grammatica
image:Image 365 dní s Benediktem XVI.
365 dní s Benediktem XVI. Joseph Ratzinger, Benedikt XVI.