Ve svém zamyšlení nad nedělním evangeliem při modlitbě Anděl Páně se papež František zaměřil na dva skutky bohatého mladíka, který se Ježíše ptal, co má dělat, aby získal věčný život.
"Nejprve se mladík k Ježíši rozběhne, ale poté odejde." Svatý otec k tomu poznamenal, že nejmenovaný muž se nejprve běžel za Ježíšem, k čemuž ho vybízela nespokojenost či neklid, a to navzdory majetku. "Hledá plnější život, což se často stává těm, kteří mají velké bohatství."
Ježíš se na muže dívá s láskou a vyzývá ho, aby prodal vše, co má, rozdal to chudým a následoval ho. „V tomto okamžiku však přichází nečekaný závěr. Muž je smutný a odchází. Jak velká a prudká byla jeho touha setkat se s Ježíšem a jak chladný a rychlý byl jeho odchod od Něj!“.
Papež František dodal, že i my hledáme život plný štěstí a naplnění, ale stejně jako onen bohatý mladík si příliš často představujeme, že naše touhy naplní hmotné statky a bezpečí.
Ježíš však chce, abychom objevili, že dobro, po kterém toužíme, je Bůh sám, jeho láska k nám a věčný život, který nám může dát jen On. „Pravé bohatství spočívá v tom, že na nás On pohlíží s láskou, jako Ježíš pohlížel na bohatého mladíka, a že se navzájem milujeme tím, že svůj život darujeme druhým."
Svatý otec zakončil své zamyšlení výzvou, aby se věřící zeptali sami sebe: „K čemu je připoutáno naše srdce? Co nás činí šťastnými? Dělíme se s těmi, kteří to potřebují?" A znovu zdůraznil: „Pravé bohatství nespočívá v dobru tohoto světa, ale v tom, že jsme milováni Bohem a učíme se milovat jako On.“
Ve svých apelech po modlitbě Anděl Páně se František vrátil ke konfliktům na Blízkém východě a na Ukrajině a vyzval k diplomacii a dialogu. „Modlím se za všechny oběti, za vysídlené, za rukojmí, kteří, jak doufám, budou okamžitě propuštěni, a doufám, že toto velké zbytečné utrpení vyvolané nenávistí a pomstou brzy skončí.“ V den, kdy si připomínáme poslední zjevení Panny Marie ve Fatimě, Svatý otec znovu připomněl, že válka je vždy porážkou, a znovu vyzval k tomu, aby bylo učiněno vše pro dosažení míru na Blízkém východě.
Výzvu k zastavení jakéhokoli násilí František zopakoval také směrem k Ukrajině, jeho modlitba směřuje k mezinárodnímu společenství, aby nenechalo Ukrajince umírat zimou a aby byly ukončeny letecké útoky proti civilnímu obyvatelstvu, které je vždy nejvíce postiženo nejvíce. A přímluvě Panny Marie svěřil papež Ukrajinu, Myanmar a Súdán a všechny obyvatele, kteří „trpí válkou a všemi formami násilí a bídy“.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce, redakčně upraveno