Zatímco se poutníci a turisté shromažďovali na Svatopetrském náměstí během slunečné římské neděle, papež František se modlil tradiční mariánskou modlitbu Anděl Páně. V úvodu před modlitbou se papež podělil o své myšlenky k evangeliu dne (Mt 8,15-20), které vypráví o Ježíšovo učení o správném způsobu jednání s někým, o kom máme pocit, že nám ublížil.
"Bratrské přijetí je jedním z nejvyšších projevů lásky a zároveň jedním z nejnáročnějších. Když ti bratr ve víře křivdí, pak bys mu měl bez zášti pomoci tím, že ho usměrníš," řekl v úvodu papež František.
Svatý otec uznal, že prvním krokem, který nejčastěji děláme, je šíření pomluv o dané osobě, místo abychom ji přímo a soukromě konfrontovali. "Takový postoj se Bohu nelíbí," řekl a připomněl, že pomluvy jsou zhoubou pro život lidí a společenství. "Pomluvy vedou k rozdělení, utrpení a pohoršení a nikdy nepomáhají ke zlepšení a růstu, ale spíše nás podle svatého Bernarda z Clairvaux vrhají do záhuby a zkázy.
Papež František poznamenal, že Ježíš nám nabízí lepší cestu. "Když se tvůj bratr proti tobě prohřeší, jdi a vyřešte si to mezi sebou", řekl papež přítomným poutníkům a vyzval je, aby si promluvili "tváří v tvář" a pomohli tak druhému člověku pochopit jeho vinu. "Udělejte to pro jejich vlastní dobro, překonejte stud a najděte pravou odvahu, která spočívá v tom, že je nebudete pomlouvat, ale řeknete jim to do očí s mírností a tichostí," řekl papež.
Pokud ani po soukromém a upřímném rozhovoru nedojde k nápravě, můžeme požádat o pomoc ostatní. "Dejte si však pozor: ne od skupiny, která pomlouvá! Spíše bychom měli hledat pomoc u lidí, kteří skutečně chtějí podat pomocnou ruku tomuto chybujícímu bratru či sestře," řekl František a dále pokračoval: "A pokud ani po těchto prvních dvou krocích nedojde ke změně, můžeme se obrátit na společenství, nikoliv však proto, abychom dotyčného pranýřovali nebo veřejně zahanbovali, ale abychom sjednotili své úsilí a pomohli mu změnit se. Ukazování prstem na viníka není dobré; ve skutečnosti často ztěžuje provinilci uznat svou chybu," řekl papež František a pokračoval: "Společenství mu musí spíše dát pocítit, že sice chybu odsuzuje, ale je mu nablízku s modlitbou a náklonností, vždy připraveno nabídnout odpuštění a začít znovu."
Na závěr papež František vyzval věřící, aby se zamysleli nad svým postojem k těm, kteří jim křivdí. "Držím to v sobě a hromadím zášť? Mluvím o tom za jejich zády? Nebo se s ním či s ní snažím promluvit? Modlím se za něj nebo za ni, prosím o pomoc při konání dobra?" A požádal Pannu Marii, aby každému z nás pomohla hledat cestu dobra ve vztazích s druhými.
Zdroj: Vatisan News, anglická sekce