Papež František během středeční generální audience 28. srpna 2024 odsoudil lhostejnost vůči migrantům, kteří umírají při cestě přes pouště a moře za lepším životem, a vyzval k vytvoření globálního systému řízení migrace založeného na spravedlnosti a solidaritě.
Svatý otec při pravidelné středeční generální audienci odložil svůj cyklus katechezí o Duchu Svatém. Místo toho se zaměřil na těžkou situaci migrantů, kteří statečně hledají místo, kde by mohli žít v míru a bezpečí.
„Moře a poušť“ byla dvě slova, která papež vyzdvihl a uvedl, že se často opakují ve slovech migrantů a těch, kteří se jim snaží pomoci. Těmito slovy se snažil zahrnout všechny fyzické překážky a nebezpečí, která musí migranti na své cestě překonávat. Papež František poznamenal, že často hovoří o Středozemním moři, jednak proto, že je římským biskupem, jednak proto, že mu slouží jako symbol.
„Mare nostrum,“ uvedl a použil latinskou frázi, kterou staří Římané označovali Středozemní moře, „místo komunikace mezi národy a civilizacemi, se stalo hřbitovem".
Papež poukázal na to, že většině těchto úmrtí bylo možné zabránit, a odsoudil lidi, kteří „systematicky pracují a využívají všech prostředků, aby migranty zatlačili zpět“. „A když se to děje vědomě, je to těžký hřích. Nezapomínejme na to, co říká Bible: 'Cizinci nebudeš křivdit ani ho utiskovat'.“
Svatý otec konstatoval, že moře a poušť jsou v Bibli plné symboliky, neboť jsou svědky dramatu lidí prchajících před útlakem a otroctvím. „Jsou to místa utrpení, strachu a zoufalství, ale zároveň místa přechodu k osvobození, vykoupení a naplnění Božích příslibů,“ dodal.
"Bůh sám sdílí drama, kterým migranti procházejí. Je tam s nimi, trpí s nimi, pláče a doufá s nimi,“ pokračoval papež.
Podle Svatého otce se všichni shodnou na tom, že „migranti by se neměli pohybovat v těchto smrtících mořích a pouštích“. Dosáhnout tohoto cíle však podle něj nelze prostřednictvím přísnějších zákonů nebo militarizací hranic.
„Dosáhneme ho rozšířením bezpečných a legálních cest pro migranty, usnadněním nalezení útočiště těm, kteří prchají před válkami, násilím, pronásledováním a různými katastrofami,“ zdůraznil. „Dosáhneme toho tím, že budeme všemi způsoby podporovat globální řešení migrace založené na spravedlnosti, bratrství a solidaritě.“
Svatý otec v závěru svých úvah ocenil práci „tolika dobrých samaritánů, kteří se věnují pomoci a záchraně zraněných a opuštěných migrantů na těchto cestách zoufalé naděje, a to na všech pěti kontinentech“. Zvláště zmínil práci italské občanské organizace Mediterranea Saving Humans, která se snaží zachraňovat migranty překračující Středozemní moře „Tito odvážní muži a ženy jsou znamením lidskosti, která se nenechává nakazit škodlivou kulturou lhostejnosti. I když nemůžeme být v první linii, každý z nás může k tomuto boji za civilizaci svým způsobem přispět modlitbou,"uzavřel Svatý otec.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce