Během modlitby Anděl Páně v neděli 11. února u příležitosti 32. světového dne nemocných a svátku Panny Marie Lurdské vyzval papež František věřící, aby naslouchali trpícím a oslovovali je stejně jako Ježíš konkrétními činy.
11. února, kdy církev slaví 32. světový den nemocných, Svatý otec připomněl, že dnešní evangelium o uzdravení malomocného (Mk 1,40-45) nám nabízí příklad Ježíšova stylu jednání s trpícími: málo slov a konkrétní činy. "Láska potřebuje konkrétnost, láska potřebuje přítomnost, láska potřebuje setkání, láska potřebuje darovaný čas a prostor: nelze ji redukovat na hezká slova, obrázky na displeji, selfie momentky nebo uspěchané zprávy."
Papež připomněl, že takto se Ježíš chová v evangeliu ještě několikrát: když uzdravuje hluchoněmého (Mk 7,31-37), ochrnutého (Mk 2,1-12) a mnoho dalších potřebných (Mk 5): "Vždycky to dělá takto: málo mluví a po slovech ihned následují činy." Papež František dále poznamenal, že s tímto způsobem lásky se můžeme setkat i u dalších lidí, které v životě potkáváme: "Zdrženliví ve slovech, ale velkorysí v jednání; neochotní se předvádět, ale připravení být nápomocní; účinně pomáhající, protože jsou ochotni naslouchat. Přátelé, kterých se můžeme zeptat: "Pomůžeš mi?"
Tato konkrétnost je podle papeže dnes ještě důležitější ve světě, kde se zdá, že stále více převládá prchavá virtualita vztahů. Papež František proto vyzval věřící, aby si položili otázku, zda jsou schopni naslouchat lidem a dát se jim k dispozici, aby vyšli vstříc jejich potřebám, nebo se místo toho vymlouvají a schovávají za abstraktní a neužitečná slova. "Kdy jsem naposledy navštívil osamělého nebo nemocného člověka nebo změnil své plány, abych vyšel vstříc potřebám někoho, kdo mě žádá o pomoc?" ptal se papež.
Svatý otec se pak modlil za všechny, kterým se ve světě nedostává lékařské péče, a to zejména ve válkou zmítaných zemích, jako je Myanmar, Palestina, Izrael a Ukrajina. "Myslím na ty, kteří žijí v extrémní chudobě; ale myslím také na území války: tam jsou základní lidská práva porušována každý den! Je to nepřijatelné."
Zdroj: Vatican News, anglická sekce