Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež: Přeji vám pravé Vánoce s Ježíšem – tedy s pokojným srdcem

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy
Datum publikace20. 12. 2021, 15.49
TiskTisk

V neděli večer odvysílala italská soukromá televize Mediaset pořad nazvaný „František a neviditelní. Papežovo setkání s nejposlednějšími“. Papež v něm odpovídal na otázky čtyř lidí, jejichž problémy naše společnost leckdy přehlíží – matky čtyř dětí, která se stala obětí domácího násilí, vězně, odsouzeného na doživotí, který se odpykal pětadvacet let trestu, ženy žijící na ulici a dospívající dívky.

image:Image 7/source/orig/6258_2120_844.jpeg

Všem těmto papežovým hostům, které František přijal v Domě svaté Marty, podstatně změnila život koronavirová pandemie: žena, jíž se podařilo odejít od násilného manžela, ztratila práci a bydlení, bývalý vězeň upozornil na izolaci v přeplněných věznicích a zrušení návštěv během lockdownu, římská bezdomovkyně vyprávěla o vyostřující se krutosti a lhostejnosti společnosti vůči chudým, mladá italská dívka zase zastoupila celé řady dospívajících, které pandemie připravila o vztahy s jejich vrstevníky. Jak všichni protagonisté rozhovoru po natáčení sdělili, ohromila je papežova bezprostřednost a nestrojenost, díky níž se před kamerami ani jeden z nich necítil nesvůj. V této klidné a pohodové atmosféře papež vyslechl jejich příběhy a pochybnosti a zodpověděl několik dotazů.

Domácí násilí na ženách je téměř satanský problém

Týrání a zneužívání žen v domácím prostředí papež označil za téměř satanský problém, jelikož jejich počet je opravdu značný, jak podotkl. Je zásadní, aby si takto ponižovaná žena zachovala důstojnost, kterou jí může opětovně dodat pohled na Marii pod křížem. „Pieta – to je Madona, pokořená před nahým, ukřižovaným synem, jehož všichni považují za zločince. Matka, která ho vychovala, zde prožívá naprosté ponížení, avšak neztratila důstojnost. Pohled na ni nám dodává sílu a odvahu“, radil František. Tutéž odvahu mají zapotřebí mnohé ženy, které nejtížeji postihla koronavirová krize: je třeba se k ní postavit čelem, vydržet, nezahořknout, vyjít z ní lepší, a to vždy společně, za pomoci druhých, povzbuzoval papež.

Lichva není východiskem

Svědectví ženy, která dlouhá léta žila na ulici, nyní však přebývá v jednom vatikánském paláci, který bezdomovcům poskytl právě papež František, přimělo Svatého otce k zamyšlení nad šířící se lhostejností ke skutečným bolestem mnoha lidí. Tuto beztak vyhrocenou situaci za pandemie ještě vystupňovala lichva, upozornil papež: „Říkám to, abych přitáhl pozornost lidí, aby nebyli naivní. Půjčky nejsou východiskem, naopak jen zhoršují stávající problémy“. Ženě, zápasící s chudobou, pak doporučil, aby vyhledala někoho, kdo je na tom ještě hůř než ona a pomohla mu: „Když pohlédneš do tváře chudému člověku, změní se tvé srdce, protože se setkalo se svátostí, svátostinou, kterou zosobňuje tento potřebný člověk“, zdůraznil František. „Kultura odpisu se netýká jen chudých, ale také starých lidí a nenarozených dětí – vytěsňujeme, co se nám nelíbí...S tím je nutno bojovat“, dodal papež.

Bůh ustavičně odpouští

V reakci na příběh dlouholetého vězně papež citoval biblická slova o naději, která „nikdy neklame“, byť princezna Turandot ze stejnojmenné opery tvrdí pravý opak. „Blízký, slitovný a laskavý Bůh je s každým vězněm a každým člověkem, který prochází obtížemi...Bůh ustavičně odpouští a naše síla spočívá v naději v tohoto mateřsky něžného Boha“, vyzdvihl František a poukázal na trest smrti, který naopak zháší jakoukoli naději. „Z tohoto důvodu proti němu církev vystupuje“, vysvětlil papež.

Zacelit vztah k Bohu pomocí evangelia

Podle osmnáctileté italské dívky Mariastelly podlomila pandemie jak její vazby k přátelům, které nemohla vídat osobně, tak vztah k Bohu. Papež jí poradil, aby z této zkušenosti vytěžila cenné ponaučení o nutnosti pěstování konkrétních, a nikoli jen virtuálních kontaktů. K zacelení vztahu s Bohem doporučil četbu evangelia: „Boží slovo vše zařídí. Obávám se kazatelů, kteří by chtěli napravit životní krizi množstvím slov. Z krize se uzdravíme blízkostí, soucitem, něhou – tedy Božím stylem, obsaženým v evangeliu“, objasnil František a nezastíral, že je též možné si s Bohem vše vyříkat, tak jako dítě s rodiči. Pokaždé však s pokojným srdcem a evangeliem v ruce.

Papežovo vánoční přání

Na závěr se papež obrátil přímo k televizním divákům s dotazem, jak smýšlejí o Vánocích a co pro ně znamenají. Vánoce jsou Ježíšovým narozením, a tudíž poselstvím pokoje, podtrhl pak František a popřál všem lidem pravé Vánoce s Ježíšem, tedy s pokojem v srdci. „A modlete se za mne!“, loučil se v neděli večer papež František s diváky italské televize Mediaset.


Focusy

Papež František Advent a Vánoce

Mohlo by vás zajímat

image:Image Zázraky Jana Pavla II.
Zázraky Jana Pavla II. Pawel Zuchniewicz
Cena: 224 Kč
image:Image U stolu s papežem Františkem
U stolu s papežem Františkem Roberto Alborghetti
Cena: 202 Kč
image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František
Cena: 314 Kč
image:Image Z hloubi srdce
Z hloubi srdce Nicolas Diat, Joseph Ratzinger, Robert Sarah, Benedikt XVI.
Cena: 134 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou