Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež představil plán na využití solární energie ve Vatikánu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace27. 6. 2024, 10.51
TiskTisk

Papež František oznámil opatření, jejichž cílem je přechod Vatikánu na využívání solární energie jako hlavního zdroje elektřiny. Tímto tématem se zabývá jeho poslední motu proprio z 21. června Fratello Sole neboli "Bratr Slunce".

image:Image 59/source/orig/58707_solar-cell-7097620-1280.jpg
Ilustrační foto
Pixabay

Svatý otec pověřil příslušné vatikánské řídící orgány, aby spolupracovaly s italskými úřady a vybudovaly "agrivoltaický systém", který by využíval pozemky v Santa Maria di Galeria, což je extrateritorium Vatikánu nacházející se mimo Řím, pro zemědělství a výrobu solární energie. "Musíme přejít k modelu udržitelného rozvoje, který sníží emise skleníkových plynů do atmosféry," uvádí se v motu proprio, dekretu schváleném papežem.

"Lidstvo má k dispozici technologické prostředky nezbytné k tomu, aby mohlo čelit této ekologické transformaci a jejím zhoubným etickým, sociálním, ekonomickým a politickým důsledkům, a mezi nimi hraje zásadní roli solární energie," uvádí se v dokumentu.

Svatý otec vyjádřil přání "přispět k úsilí všech států" o dodržování Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu a Pařížské dohody, která vstoupila v platnost ve Vatikánu v roce 2022 na svátek svatého Františka z Assisi (4. října), aby se bojovalo proti výzvám klimatických změn v našem "společném domově".

Ačkoli podle Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC) činily v roce 2022 celosvětové emise Vatikánu přibližně 0,0000443 %, tento stát se zavázal k jejich snížení dosáhnout v souladu s cílem udržet globální oteplování pod hranicí 2 stupňů Celsia, jakož i pokračovat v úsilí o omezení ročního nárůstu teploty na maximálně 1,5 stupně Celsia.

Přechod na solární technologii jako hlavní zdroj energie je nejnovější iniciativou Vatikánu, který se snaží stát se více "zeleným" a ekologicky udržitelným. Solární energie je však v hledáčku Svatého stolce již téměř dvě desetiletí.

Podle kardinála Paula Pouparda, bývalého předsedy Papežské rady pro kulturu, Benedikt XVI. během svého pontifikátu v prohlášení z roku 2007 povzbuzoval mezinárodní společenství, aby "respektovalo a podporovalo zelenou kulturu, která se vyznačuje etickými hodnotami".

V roce 2008 Benedikt XVI. také schválil instalaci 2 400 solárních panelů na střechách vatikánské auly Pavla VI. s cílem "napájet osvětlení, vytápění a chlazení části celé země", jak uvádí zpráva National Geographic.

Za papeže Františka Vatikán navázal spolupráci se společností Volkswagen, aby v roce 2023 zavedl plně elektrický vozový park s cílem snížit uhlíkovou stopu státu. Rok po vydání encykliky Laudato Si' inovoval Vatikán v roce 2016 systém recyklace, aby snížil množství odpadu a znečištění.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce


Focusy

Papež František Péče o stvoření

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou