Papež František oznámil opatření, jejichž cílem je přechod Vatikánu na využívání solární energie jako hlavního zdroje elektřiny. Tímto tématem se zabývá jeho poslední motu proprio z 21. června Fratello Sole neboli "Bratr Slunce".
Svatý otec pověřil příslušné vatikánské řídící orgány, aby spolupracovaly s italskými úřady a vybudovaly "agrivoltaický systém", který by využíval pozemky v Santa Maria di Galeria, což je extrateritorium Vatikánu nacházející se mimo Řím, pro zemědělství a výrobu solární energie. "Musíme přejít k modelu udržitelného rozvoje, který sníží emise skleníkových plynů do atmosféry," uvádí se v motu proprio, dekretu schváleném papežem.
"Lidstvo má k dispozici technologické prostředky nezbytné k tomu, aby mohlo čelit této ekologické transformaci a jejím zhoubným etickým, sociálním, ekonomickým a politickým důsledkům, a mezi nimi hraje zásadní roli solární energie," uvádí se v dokumentu.
Svatý otec vyjádřil přání "přispět k úsilí všech států" o dodržování Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu a Pařížské dohody, která vstoupila v platnost ve Vatikánu v roce 2022 na svátek svatého Františka z Assisi (4. října), aby se bojovalo proti výzvám klimatických změn v našem "společném domově".
Ačkoli podle Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu (UNFCCC) činily v roce 2022 celosvětové emise Vatikánu přibližně 0,0000443 %, tento stát se zavázal k jejich snížení dosáhnout v souladu s cílem udržet globální oteplování pod hranicí 2 stupňů Celsia, jakož i pokračovat v úsilí o omezení ročního nárůstu teploty na maximálně 1,5 stupně Celsia.
Přechod na solární technologii jako hlavní zdroj energie je nejnovější iniciativou Vatikánu, který se snaží stát se více "zeleným" a ekologicky udržitelným. Solární energie je však v hledáčku Svatého stolce již téměř dvě desetiletí.
Podle kardinála Paula Pouparda, bývalého předsedy Papežské rady pro kulturu, Benedikt XVI. během svého pontifikátu v prohlášení z roku 2007 povzbuzoval mezinárodní společenství, aby "respektovalo a podporovalo zelenou kulturu, která se vyznačuje etickými hodnotami".
V roce 2008 Benedikt XVI. také schválil instalaci 2 400 solárních panelů na střechách vatikánské auly Pavla VI. s cílem "napájet osvětlení, vytápění a chlazení části celé země", jak uvádí zpráva National Geographic.
Za papeže Františka Vatikán navázal spolupráci se společností Volkswagen, aby v roce 2023 zavedl plně elektrický vozový park s cílem snížit uhlíkovou stopu státu. Rok po vydání encykliky Laudato Si' inovoval Vatikán v roce 2016 systém recyklace, aby snížil množství odpadu a znečištění.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce