Papež František vybízí delegaci z univerzity "Sulkhan-Saba Orbeliani" v gruzínském Tbilisi, aby využila znalosti a víru k rozptýlení temnoty lhostejnosti a nenávisti.
Papež František se v pondělí setkal se zástupci univerzity "Sulkhan-Saba Orbeliani" v Gruzii, která oslavila 20. výročí svého založení. Papež pozdravil profesory, studenty a přátele univerzity, poděkoval jim za návštěvu a řekl, že reprezentují význam vzdělání a kulturního výzkumu.
Vzdělávání mladých lidí, pokračoval papež, poskytuje nové příležitosti k růstu a poznávání sebe sama. "Vzdělávání pomáhá mladé generaci růst, objevovat a pěstovat nejplodnější kořeny, aby přinesly ovoce." V Gruzii, "mladé zemi se starobylou historií", podle papeže Františka jejich univerzita představuje dlouhou a plodnou spolupráci mezi katolíky a pravoslavnými v oblasti kultury a vzdělávání.
Papež František ve svém projevu poznamenal, že slovo "vzdělání" v gruzínském jazyce "ganatleba" pochází ze slova "světlo": Vzdělání, stejně jako lampa umístěná v temné místnosti, má schopnost změnit pohled na všechno.
Ve světě plném temnoty nenávisti je podle papeže velmi potřebné "osvícení poznáním", které samo o sobě obnovuje paměť minulosti a vrhá světlo na přítomnost. "Je potřeba tohoto blahodárného osvícení poznáním, zatímco ve světě houstne temnota nenávisti, která často pramení ze zapomnění a lhostejnosti."
Poznání je klíčem k poznání sebe sama a následně k objevení víry a Boha. Navíc právě prostřednictvím kultury a vzdělání můžeme obnovit "paměť minulosti a osvětlit přítomnost, což je "nezbytné pro růst mladého člověka" a společnosti.
Mladí lidé mají v této roli zásadní význam, pokračoval papež František, neboť jejich odvážná radost a láska k životu umožňují kultivovat víru a radost.
Dějiny Gruzie také ztělesňují tento přechod od temnoty ke světlu, řekl papež, neboť existovalo mnoho případů, kdy země dokázala zazářit v těžkých chvílích, které byly důsledkem cizí invaze a nadvlády. Gruzínský lid dokázal těmto těžkým okamžikům vzdorovat "právě díky své víře a kultuře".
V těchto okamžicích zkoušek, vysvětlil papež František, hrála nezastupitelnou roli katolická církev, která poskytovala prostor pro rozvíjení víry gruzínského lidu a budování společenství. To je ztělesněno existencí jejich univerzity, která poskytuje možnost šířit do světa krásný a jedinečný "gruzínský humanismus".
"Světlo je nám v tom také příkladem: neexistuje proto, aby bylo vidět, ale aby lidé viděli kolem sebe a víc: stejně tak kultura, která otevírá obzory a rozšiřuje hranice."
V závěru své promluvy papež povzbudil hosty, aby byli pro mladé lidi "jemným světlem"; světlem, které otevírá obzory a rozšiřuje hranice druhým.