Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež potvrdil kardinála Marxe v úřadu mnichovsko-freisingského arcibiskupa

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace11. 6. 2021, 15.15
TiskTisk

Papež František nepřijal žádost kardinála Reinharda Marxe o odstoupení z úřadu mnichovsko-freisingského arcibiskupa. Vyplývá to z papežova španělsky psaného dopisu kardinálu Marxovi, který včera zveřejnil Svatý stolec.

image:Image 8/source/orig/7178_3456_0_dcsc.jpeg
Foto: Papež František a kardinál Reinhard Marx (AFP)

Papež František doslova píše: „Pokračujte v duchovní obnově církve, jak navrhujete, ovšem jako arcibiskup mnichovský a freisingský,“ děkuje německému kardinálovi za jeho odvahu a doporučuje tamní katolické církvi, aby se vyrovnávala s krizí vyvolanou sexuálním zneužíváním ze strany některých jejích členů. „Musíme převzít odpovědnost za dějiny, a to jako jednotlivci i jako společenství. Tváří v tvář tomuto zločinu nemůžeme zůstat lhostejní,“ pokračuje papež a varuje před politikou pštrosa, který strká hlavu do písku: „Celá církev je v krizi kvůli zneužívání a nemůže učinit krok vpřed, aniž by tuto krizi přijala. Nepomáhá pštrosí politika, ani sociologismy či psychologismy. Krizi je třeba uchopit z pohledu naší velikonoční víry“.

Sexuální zneužívání a způsob, jakým se s ním v církvi nakládalo, byl až donedávna katastrofální, přiznává papež. „Uvědomit si pokrytectví ve způsobu života z víry je milost a první krok, který musíme udělat.“ Ačkoli, jak dále podotýká, nikoli každý je schopen se krizi vystavit a přijmout ji, je právě toto jediná cesta. Předsevzetí ke změně života, aniž bychom se sami vydali všanc, totiž nikam nevede.

V případě skandálů sexuálního zneužívání je samozřejmě zapotřebí „hodnotit historické události hermeneutikou doby, ve které k nim došlo,“ poznamenává František, avšak to nikoho nezbavuje úkolu, aby za ně převzal odpovědnost v dnešní době. Každý biskup by si měl klást otázku: Co mám tváří v tvář této katastrofě dělat?, doporučuje papež. Spíše než „mea culpa“ se nyní žádá reforma našich způsobů chování. Ježíš se „nikdy nezabýval reformací, avšak přinášel ji svým životem a svým tělem na kříži," soudí František a prosí o svolení k takovéto formulaci.

Podle papeže je nyní důležité, aby se církev dala Duchem vyvést na poušť bezútěchy, ke kříži a ke vzkříšení. „Máme se vydat touto cestou Ducha, jejímž výchozím bodem je pokorné vyznání: udělali jsme chyby, zhřešili jsme.“ „Nezachrání nás vyšetřování, ani moc institucí a dokonce ani moc peněz. Spása přichází pouze skrze vyznání viny a skrze spásný stud, který nám otevře dveře k soucitu a něze Pána, jenž je nám vždy nablízku“, uzavírá papež František osobní dopis kardinálu Marxovi.

Zdroj: Vatican News - česká sekce

Focusy

Ochrana nezletilých v církvi Papež František

Mohlo by vás zajímat

image:Image Bratr František + Člověk František
Bratr František + Člověk František Gerhard Mester
Cena: 129 Kč
image:Image Papež František a jeho jezuitské kořeny
Papež František a jeho jezuitské kořeny Stefan Kiechle
Cena: 27 Kč
image:Image Dobrý život
Dobrý život papež František
Cena: 314 Kč
image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František
Cena: 314 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou