Papež posílá Parolina na mírovou cestu na Ukrajinu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 7. 2024, 8.25

Papež František jmenoval kardinála státního sekretáře Pietra Parolina svým zástupcem pro závěrečné oslavy pouti ukrajinských latinských katolíků, která je naplánována na neděli 21. července do mariánské svatyně v Berdyčově.

image:Image 60/source/orig/59228_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-51.jpeg
Mariánská svatyně v Berdyčově
Vatican News

Potvrzení pověření kardinála Parolina, které bylo oznámeno již dříve v tomto roce, přišlo ve formálním dopise v latině. Dopis Svatého otce rovněž jmenoval dva kněze - P. Ruslana Mychalkiva, rektora kněžského semináře kyjevsko-žytoměřské diecéze; a P. Andrije Lehoviče, sekretáře lvovského arcibiskupa metropolity latinského, kteří budou kardinála Parolina na jeho misi doprovázet.

List na úvod připomíná, že svatyně získala národní status teprve v roce 2011, ale tradice poutí je staletá. Pochází z první poloviny 17. století, kdy v roce 1630 kyjevský vévoda Januš Tyškevič založil klášter z vděčnosti za osvobození od Tatarů a daroval mu ikonu Panny Marie Sněžné zhotovenou v 16. století. Úcta k ní se brzy rozšířila do celé země.

Dnes více než kdy jindy chce Ukrajina prosit Pannu Marii o zvláštní milost. "Vyzvěte všechny účastníky této události, aby bez ustání prosili Královnu míru, aby ukončila válku na Ukrajině a ve všech částech světa, a napodobili její příklad žehnající ženy, neboť ona je milá Bohu, který ponižuje pyšné a pozvedá pokorné," píše František kardinálu Parolinovi. Dopis končí papežovou výzvou, aby kardinál Parolin milovanému ukrajinskému lidu přinesl jeho požehnání, ale také vlídnost a blízkost v této nesmírně těžké době.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Válka na Ukrajině

image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František
image:Image Nebojme se snít
Nebojme se snít papež František
image:Image Papež Pavel VI.
Papež Pavel VI. Agostino Casaroli, Jaroslav Šebek
image:Image Impulzy papeže Františka