Rozhovor agentury Reuters s papežem Františkem, který řekl, že "respektuje" rozhodnutí Nejvyššího soudu USA o potratech a zopakoval, že odsuzuje přerušení těhotenství. Papež se vyjádřil i k mezinárodním otázkám a vyjádřil přání navštívit Kyjev a Moskvu.
Papež František popřel, že by měl v úmyslu rezignovat ("Nikdy mě to nenapadlo. V tuto chvíli ne"), popírá zvěsti, že je nemocný rakovinou. Místo toho opakuje, že chce co nejdříve odcestovat do Ruska a na Ukrajinu, možná už v září. Říká také, že respektuje rozhodnutí Nejvyššího soudu USA o přerušení těhotenství, a znovu důrazně odsuzuje potraty. Římský biskup poskytl v sobotu dlouhý rozhovor zpravodaji agentury Reuters Philu Pullellovi. Schůzka trvala přibližně 90 minut a toto je první část obsahu, který agentura zveřejnila.
Jak známo, podle různých článků a komentářů v médiích některé nedávné nebo plánované události (od konzistoře na konci srpna až po návštěvu L'Aquily, kde je pohřben Celestýn V., který rezignoval v roce 1294) mohly naznačovat papežův záměr rezignovat na papežský úřad. František však tuto interpretaci popřel: "Všechny tyto okolnosti způsobily, že si někteří lidé mysleli, že se bude konat stejná 'liturgie'. Ale nikdy mě to nenapadlo. V tuto chvíli ne, v tuto chvíli ne. Opravdu!" Papež zároveň, jako již několikrát v minulosti, vysvětlil, že uvažuje o možnosti rezignace, zejména po rozhodnutí Benedikta XVI. v roce 2013, pokud by mu zdraví znemožnilo pokračovat v jeho službě. Na otázku, kdy se tak stane, však odpověděl: "Nevíme. Bůh řekne", podobně jako v pátek 1. července v rozhovoru pro tiskovou agenturu Telam.
V souvislosti s problémy s kolenem František hovořil o odložení cesty do Afriky a o potřebě léčby a odpočinku. Uvedl, že rozhodnutí o odkladu mu způsobilo "velké utrpení", zejména proto, že chtěl podpořit mírové iniciativy v Demokratické republice Kongo i v Jižním Súdánu. Papež, jak poznamenal vedoucí rozhovoru, používá při vstupu do přijímacího pokoje v přízemí Casa Santa Marta hůl. Poté František uvedl podrobnosti o stavu svého kolena a řekl, že utrpěl "malou zlomeninu", když udělal špatný krok, zatímco měl zanícené vazy. "Jsem v pořádku, pomalu se zlepšuju", dodal a vysvětlil, že zlomenina se hojí, k čemuž mu pomáhá laserová a magnetická terapie.
František pak popřel zvěsti, že mu byla před rokem diagnostikována rakovina, když podstoupil šestihodinovou operaci, při níž mu byla odstraněna část tlustého střeva kvůli divertikulitidě, což je časté onemocnění starších lidí. "Operace byla velmi úspěšná," řekl papež a s úsměvem na tváři dodal, že "mi nic neřekli" o údajné rakovině, kterou odmítl jako "dvorské klepy". Agentuře Reuters pak řekl, že nechce podstoupit operaci kolene, protože celková anestezie aplikovaná během loňské operace měla negativní vedlejší účinky.
Rozhovor se následně dotkl mezinárodních otázek. V souvislosti se situací na Ukrajině František poznamenal, že došlo ke kontaktům mezi státním sekretářem Pietrem Parolinem a ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem ohledně možné cesty do Moskvy. Počáteční signály nebyly dobré. Poprvé se o této možné cestě hovořilo před několika měsíci, řekl papež a vysvětlil, že Moskva odpověděla, že na to není vhodná doba. Naznačil však, že se nyní možná něco změnilo. "Chtěl bych jet na Ukrajinu a nejdřív jsem chtěl jet do Moskvy. Vyměnili jsme si o tom zprávy, protože jsem si myslel, že pokud mi ruský prezident poskytne trochu prostoru, abych mohl sloužit věci míru... A nyní je možné, že po návratu z Kanady budu moci jet na Ukrajinu. Nejdříve se musím vydat do Ruska a pokusit se nějak pomoci, ale rád bych se vydal do obou hlavních měst."
Nakonec se papež v rozhovoru s Philem Pullellou dotkl otázky rozhodnutí Nejvyššího soudu USA, který zrušil přelomový rozsudek ve věci Roe v. Wade, jenž stanovil právo ženy na potrat. František řekl, že rozhodnutí respektuje, ale nemá dostatek informací, aby se k němu mohl vyjádřit z právního hlediska. Zároveň však důrazně odsoudil potraty a přirovnal je - jako již mnohokrát předtím - k "najímání nájemného vraha". "Ptám se: je legitimní, je správné zlikvidovat lidský život, abychom vyřešili nějaký problém?"
Papež byl také požádán, aby se vyjádřil k probíhající debatě ve Spojených státech o tom, zda katolický politik, který je osobně proti potratům, ale podporuje právo jiných na volbu, může přijmout svaté přijímání. Například předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová má od arcibiskupa své diecéze v San Francisku zakázáno přijímat eucharistii, ale pravidelně přijímá ve farnosti ve Washingtonu a minulý týden přijala svaté přijímání od kněze během mše ve Svatopetrské katedrále, které předsedal papež.
"Když církev ztratí svou pastorační povahu, když biskup ztratí svou pastorační povahu, způsobí to politický problém," poznamenal papež. "To je vše, co mohu říci."
(pb)