Ve svém poselství ke Světovému dni modliteb za péči o stvoření papež František vyzývá k obrácení lidstva, aby si uvědomilo katastrofální dopady válek a stanovilo etické limity pro rozvoj umělé inteligence. "Doufejte a jednejte v souladu se stvořením" je tématem letošního Světového dne modliteb za péči o stvoření, který připadá na 1. září 2024.
Téma letošního dne zní "Doufat a jednat se stvořením" a vychází z listu sv. Pavla Římanům (8,19-25), v němž apoštol vysvětluje, co pro nás znamená žít podle Ducha, a zaměřuje se na naději na spásu, která se rodí z víry, a sice na nový život v Kristu.
Poselství, které papež František podepsal 27. června, je rozděleno do devíti částí, které zdůrazňují naši odpovědnost za péči o náš společný domov. Upozorňuje, že jako křesťané povolaní žít ve víře a lásce je péče o životní prostředí úkolem, který je třeba přijmout svobodně, v poslušnosti Ježíšovu přikázání lásky.
"Zneužívání přírody lidstvem vyžaduje skutečné obrácení a vyzývá nás ke změně životního stylu," apeluje Svatý otec. "Stvoření samo, stejně jako lidstvo, bylo zotročeno, i když ne vlastní vinou," lituje papež.
"Životní prostředí podléhá postupnému zániku a smrti, což ještě zhoršuje lidské zneužívání přírody." Zároveň však papež ujišťuje, že spása lidstva v Kristu je jistou nadějí i pro stvoření, neboť ono samo bude osvobozeno z otroctví rozkladu.
Papež František dále podotýká, že nás, společenství věřících, Duch Svatý udržuje v bdělosti, ujišťuje nás, neustále vede a vyzývá k obrácení, ke změně životního stylu, abychom se postavili na odpor degradaci našeho životního prostředí, a k zapojení do té společenské kritiky, která je především svědectvím o reálné možnosti změny.
Ve svém poselství papež také upozorňuje na naléhavou nutnost stanovit etické limity pro rozvoj umělé inteligence, protože její schopnost výpočtu a simulace by mohla být zneužita k nadvládě nad lidstvem a přírodou, místo aby byla využita ve službě míru a integrálního rozvoje.
Svatý otec se pozastavuje také nad obrovským množstvím zla, nespravedlnosti, bratrovražedných válek, které zabíjejí děti, ničí města, znečišťují životní prostředí a zanechávají matku zemi znesvářenou a zdevastovanou.
Dalším bodem papežova poselství je lidská manipulace a dominance nad přírodou. "Nárokovat si právo vlastnit a ovládat přírodu a manipulovat s ní podle své vůle, představuje formu modlářské víry, prométheovskou verzi člověka, který opojen svou technokratickou mocí arogantně staví zemi do stavu zbaveného Boží milosti."
"Stvoření," připomíná papež, "není statické ani uzavřené samo do sebe, ale neustále směřuje ke své budoucnosti. Ochrana stvoření není jen etickou otázkou, ale otázkou výsostně teologickou, neboť je místem, kde se protíná tajemství člověka a tajemství Boha. Jsme svobodní, právě proto, že jsme byli stvořeni k obrazu Boha, kterým je Ježíš Kristus, a v důsledku toho jsme zástupci stvoření v samotném Kristu."
Český překlad poselství je k dispozici zde.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce