Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež: Pandemie nesmí sloužit jako alibi v otázkách spravedlnosti a bezpečnosti práce

Autor: Johana Bronková Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace29. 1. 2022, 17.22
TiskTisk

Papež František přijal na audienci členy italské frakce Mezinárodní společnosti chemiků pracujících v kožedělném průmyslu. Tato asociace, která má za sebou více než sto let činnosti, si klade za cíl podporovat vědeckou kulturu v tomto odvětví, navazovat kontakty a zprostředkovávat stipendia mezi hlavními koželužnými firmami.

image:Image 8/source/orig/7592_3873_0_844.jpeg

Setkání s rodinami italských koželuhů a chemiků pracujících v tomto průmyslovém odvětví zahájil papež František veskrze neformálním pozdravem:

„Moc mne těší, že tu vidím také maminky, které chovají děti v náručí. Je pěkné, že přicházejí s dětmi. Kdyby některé z nich chtělo běhat, nechte je … ať dělají, co chtějí, i kdyby měly hlad, ať klidně jedí. Oni jsou tu páni.“ 

Odvětví blízké papežovi
František přiznal, že práce chemiků v kožedělném průmyslu je mu v jistém smyslu blízká. Nejen proto, že toto odvětví spojuje vědecké a technické poznatky s řemeslnými dovednostmi, které mají dávnou tradici v obou zemích, s nimiž je osobně spojen, v Itálii a Argentině. „Za mlada jsem studoval na průmyslové škole chemického zaměření a to mne k vám trochu přibližuje,“ dodal papež. A využil příležitosti, aby vyjádřil blízkost církve mnoha dělnickým rodinám, které se ocitly v těžké situaci v souvislosti s pandemií.

„Pandemie se však nemůže a nesmí proměnit v alibi, která by ospravedlňovala opomenutí v oblasti spravedlnosti nebo bezpečnosti. Naopak, krizi můžeme vn9mat jako příležitost ke společnému růstu v solidaritě a kvalitě práce. Ať vám příklad a přímluva sv. Josefa pomáhá, abyste nepodléhali sklíčenosti, ale tvůrčím způsobem zhodnocovali své talenty a svou velkou zkušenost k dalšímu rozvoji a otevírání nových cest.“

Výzva mezigeneračních vztahů
František poukázal na to, že sektor tak originální jako je koželužnictví, přímo vybízí k navazování vztahů mezi mladými adepty tohoto řemesla a starými fachmany. Jak zdůraznil, v těchto vztazích nejde totiž pouze o poučení a technickou dovednost, ale také o lidskou formaci:
„Pro mě je v tuto chvíli hlavní výzvou setkání mezi prarodiči a vnuky, dokonce při tom můžeme tak trochu přeskočit rodiče. Je to setkání klíčově důležité a musíme pracovat na tom, aby se mladá generace setkala se starou. Je to úkol této chvíle,“ řekl František.

Poslední akcent papežovy promluvy se zaměřil na ekologickou problematiku, která s prací koželuhů a zejména chemiků tohoto odvětví bezprostředně souvisí. Poukázal proto zejména na význam společného řešení problémů v rámci asociace, která usnadňuje výměnu poznatků a zkušeností, včetně lepší orientace v právních i technologických aspektech kožedělné výroby.

Focusy

Život z víry Církev a koronavirus

Mohlo by vás zajímat

image:Image Specifické otázky z eschatologie
Specifické otázky z eschatologie Michal Altrichter
Cena: 135 Kč
image:Image Dělat těžké věci
Dělat těžké věci Alex Harris, Brett Harris
Cena: 206 Kč
image:Image Právní dějiny církví
Právní dějiny církví Záboj Horák, Jiří Rajmund Tretera
Cena: 351 Kč
image:Image Ztracený pastýř
Ztracený pastýř Philip F. Lawler
Cena: 206 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou