Papež František se setkal se členy italské organizace Copercom, která koordinuje komunikační sdružení, a vyzdvihl čtyři hlavní body, které jim mají usnadnit včasnou a efektivní práci.
Papež František pozdravil členy Koordinace komunikačních asociací (COPERCOM) u příležitosti pětadvacátého výročí jejich založení a využil příležitosti, aby se s nimi "zamyslel nad několika cíli".
Prvním cílem byla "koordinace". Papež František ji označil za "ušlechtilý cíl spojit několik skutečností k dosažení velmi konkrétního cíle". Poznamenal, že se nejedná o snadný úkol, ale spíše o úkol, který vyžaduje trpělivost, vizi a jednotu. "Cesta, kterou jste za těchto pětadvacet let ušli, vám již nabízí velké bohatství zkušeností pro další zlepšování práce v oblasti koordinace," poznamenal papež.
Druhým cílem, pokračoval papež, je "změna". Poznamenal, že "jsme opakovaně konstatovali, že to, co prožíváme, není jen epocha změn, ale změna epochy". S ohledem na to, pokračoval papež, "byste se neměli bát nechat se vybízet výzvami a příležitostmi, které současná doba nabízí". Dodal, že v tomto směru byste měli být odborníky: "odborníky na změnu". Ale buďte opatrní, varoval, "protože změna neznamená jít s módou okamžiku, ale obrátit svůj způsob bytí a myšlení a vycházet z postoje úžasu nad tím, co se nemění, a přesto je stále nové".
Papež František dále hovořil o třetím cíli: setkání, naslouchání a mluvení. Označil to za jakési "a, b, c" dobrého komunikátora, "protože je to dynamika, která je základem každé dobré komunikace".
Setkání znamená otevřít své srdce bez přetvářky člověku před sebou, řekl papež. "Setkání je předpokladem poznání". Pokud nedojde k setkání, nedojde ani ke komunikaci, dodal. A naslouchání znamená naučit se mlčet, především v sobě samém, a respektovat druhého tím, že mu nasloucháme.
"Ať se vaše práce vždy řídí těmito skutečnostmi a vždy se zaměřuje na podstatná jména, tedy na lidi, a ne na rozptylující přídavná jména," řekl papež.
Čtvrtým a posledním cílem, na který se papež zaměřil, byla "synodální cesta". Papež poznamenal, že církev kráčí po cestě a že kráčet synodální cestou znamená "žít církev naplno".
Na závěr své promluvy je papež František vyzval, aby jako národní sdružení "byli místy, kde se každodenní pojmy a teorie poměřují s únavou a nadějí žen a mužů".
Nakonec papež svěřil každého člena svatému Františku Saleskému, "patronu novinářů a komunikátorů, a blahoslavenému Carlu Acutisovi, který nám ukazuje, jak důležité je být kreativní a vynalézavý ve světě digitální komunikace".