Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež odsoudil pálení koránu ve Švédsku

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace3. 7. 2023, 16.04
TiskTisk

Cítím se těmito činy pobouřen a znechucen! Takto komentoval papež František pálení stránek koránu ve Švédsku během rozhovoru, který poskytl arabskému zpravodajskému médiu Al-Ittihad.

image:Image 37/source/orig/36232_25125_0_844.jpeg
Foto: Vatican Media

"Každá kniha, kterou její autoři považují za posvátnou, musí být respektována z úcty k jejím věřícím. Svoboda projevu nesmí být nikdy používána jako záminka k pohrdání druhými," řekl Svatý otec v úvodu rozhovoru.

Papež také vzpomínal na svou návštěvu Abú Zabí v roce 2019. Ocenil angažovanost Spojených arabských emirátů a šejka Mohameda bin Zayeda za cestu šíření bratrství, míru a tolerance a vyzval mladé lidi, aby se snažili vyvarovat zajetí přeludů a střetů civilizací.

"Jediným způsobem, jak ochránit mladé lidi před negativními a falešnými zprávami a před pokušením materialismu, nenávisti a předsudků, je nenechávat je v tomto boji samotné, ale dát jim potřebné nástroje, kterými jsou svoboda, rozlišování a odpovědnost. Svoboda je to, co člověka charakterizuje. Bůh nás stvořil svobodné, dokonce i k tomu, abychom ho odmítli. Svoboda myšlení a vyjadřování je nezbytná, aby jim pomohla růst a učit se. Nikdy nesmíme upadnout do situace, kdy s mladými lidmi zacházíme jako s dětmi neschopnými volby a rozhodování," pokračoval papež, "oni jsou přítomností a investovat do nich znamená zaručit kontinuitu." 

V odpovědi na otázku týkající se dokumentu o lidském bratrství papež uvedl, že jej vždy předává delegacím, které přijímá ve Vatikánu, protože věří, že je to důležitý text nejen pro dialog mezi náboženstvími, ale i pro mírové soužití všech lidí. Buď bude existovat civilizace bratrství, nebo civilizace nepřátelství, buď budeme budoucnost budovat společně, nebo nebude žádná."  František uvedl, že ho těší, že světové společenství přijímá poselství a cíle dokumentu. "Lidské bratrství je protijed, který svět potřebuje, aby se vyléčil z jedu svých ran. Budoucnost mezináboženské spolupráce je založena na principu vzájemnosti, úcty k druhému a pravdy". 

"Naším úkolem," dodává František, "je proměnit náboženský smysl ve spolupráci, v bratrství a v konkrétní dobré skutky. Dnes potřebujeme tvůrce míru, ne výrobce zbraní. Potřebujeme budovatele míru, ne podněcovatele konfliktů. Potřebujeme hasiče, ne žháře. Potřebujeme zastánce smíření, ne lidi, kteří vyhrožují zkázou."

Pokud jde o konkrétní závazky v tomto směru, papež povzbudil charitativní iniciativy: "Je snadné mluvit o bratrství, ale skutečným měřítkem bratrství je to, co skutečně děláme, abychom pomáhali, podporovali, vychovávali a přijímali své bratry a sestry v lidství. Každé dobro musí být ze své podstaty určeno všem bez rozdílu. Pokud konám dobro pouze těm, kteří smýšlejí nebo věří stejně jako já, pak je mé dobro pokrytectvím, protože dobro nezná diskriminaci ani vyloučení."

Redakčně upraveno

Focusy

Papež František Církev a společnost

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou