Svatý otec dnes ve Vatikánské bazilice sloužil zádušní mši za kardinály a biskupy, kteří odešli na věčnost v průběhu posledních dvanácti měsíců. Od října loňského roku zemřelo devět kardinálů, včetně slovenského kardinála Tomka, a 157 biskupů, mezi kterými byl též ostravsko-opavský biskup, Mons. František Václav Lobkowicz, O. Praem.
Papež František se ve své homilii zaměřil na dvě slova z dnešních čtení: očekávání a překvapení.
Očekávání, dle slov papeže, vyjadřuje smysl života, protože "žijeme v očekávání setkání: setkání s Bohem, které je důvodem naší dnešní přímluvné modlitby". Vysvětlil, že všichni žijeme v očekávání v naději, že jednoho dne uslyšíme tato Ježíšova slova: "Pojďte, požehnaní mého Otce".
Papež František vyzval přítomné, aby se sami sebe ptali: "Jak probíhá mé očekávání? Jdu k tomu podstatnému, nebo se nechávám rozptylovat mnoha zbytečnostmi? Pěstuji naději, nebo pokračuji ve sténání, protože si příliš cením mnoha věcí, na kterých nezáleží?"
Při čekání na zítřek papež poznamenal, že nám pomáhá dnešní evangelium. Právě zde, pokračoval, přichází na řadu druhé slovo, překvapení.
Pokaždé, když posloucháme 25. kapitolu Matoušova evangelia, je v ní velké překvapení, podobné tomu, které se zmocnilo tehdejších posluchačů, kteří říkají: "Pane, kdy jsme tě viděli hladového a dali ti najíst nebo žíznivého a dali ti napít?". Prostřednictvím této věty je podle papeže "vyjádřeno překvapení všech, údiv spravedlivých a zděšení nespravedlivých".
Stejným způsobem, pokračoval, bychom očekávali, že soud nad životem a nad světem se bude konat pod praporem spravedlnosti, před rozhodujícím tribunálem, který by proséváním všech prvků navždy osvětlil situace a záměry. "Místo toho je v božském tribunálu jedinou hlavou zásluh a obvinění milosrdenství vůči chudým a zavrženým: Nejvyšší přebývá v nejmenších, ten, který sídlí v nebesích, přebývá mezi těmi pro svět nejbezvýznamnějšími," řekl papež.
"Nenechme se také překvapit," vyzval papež. Při zamyšlení nad větou "Kdy to bylo...?" papež František poznamenal, že se na to překvapeně ptají jak spravedliví, tak nespravedliví. "Odpověď je jen jedna: to "kdy" je nyní. Leží to v našich rukou, v našich skutcích milosrdenství: ne ve vybroušených analýzách, ne v individuálních nebo společenských ospravedlněních".
Dnes, uzavřel papež, nám Pán připomíná, že smrt přichází, aby učinila život pravdivým, a odstraňuje všechny polehčující okolnosti pro milosrdenství. Nakonec papež poznamenal, že evangelium vysvětluje, jak prožívat toto očekávání: "Vstříc Bohu jdeme tím, že milujeme, protože On je láska. A v den našeho rozloučení bude překvapení šťastné, pokud se nyní necháme překvapit přítomností Boha, který na nás čeká mezi chudými a zraněnými světa. A svět čeká na to, abychom ho pohladili ne slovy, ale Boží láskou."
česká a anglická verze Vatican News