Výběr data je příznačný: 8. února se totiž slaví liturgická památka svaté Josefíny Bakhity, súdánské otrokyně, která byla osvobozena a stala se řeholnicí, kanonizovanou v roce 2000.
Papež František pozdravil organizátory Světového dne modliteb a reflexe proti obchodování s lidmi zvláštním videposelstvím, v němž vyzdvihl úlohu řeholní sítě Talitha Kum, která tuto iniciativu koordinuje ve spolupráci s mnoha místními i mezinárodními organizacemi. Videoposelství Svatého otce přinášíme v plném znění:
„Letošní téma Světového dne modliteb a reflexe proti obchodu s lidmi zní: »Síla péče. Ženy, ekonomika a obchodování s lidmi«. Vyzývá nás, abychom se zamysleli nad osudem žen a dívek, které jsou vystaveny mnoha formám vykořisťování, včetně nucených sňatků, domácího a pracovního otroctví. Tisíce žen a dívek, které se každoročně stanou oběťmi obchodování s lidmi, poukazují na dramatické důsledky vztahů založených na diskriminaci a podřízenosti. A ony tisíce nejsou nějakým přehnaným číslem.
Organizace společností na celém světě stále ještě zdaleka neodráží skutečnost, že ženy mají stejnou důstojnost a práva jako muži. Bohužel se konstatuje, že „dvojnásobně ubohé jsou ženy, které trpí v situacích vyloučení, špatného zacházení a násilí, protože mají často méně možností hájit svá práva“. (Fratelli tutti, 23).
Obchodování s lidmi prostřednictvím domácího a sexuálního vykořisťování násilně vrací ženy a dívky do jejich předpokládané role podřízených, které poskytují domácí a sexuální služby, do jejich role poskytovatelů péče a rozkoše, což znovu nastoluje vzorec vztahů, který se vyznačuje mocí mužského pohlaví nad ženským. I dnes a na vysoké úrovni.
Obchodování s lidmi je násilí! Násilí, kterým trpí každá žena a každá dívka, je otevřenou ranou v těle Kristově, v těle celého lidstva, je to hluboká rána, která se týká i každého z nás.
Existuje mnoho žen, které mají odvahu vzbouřit se proti násilí. A také my, muži, jsme povoláni k tomu, abychom odmítali jakékoli násilí, včetně násilí na ženách a dívkách. A společně můžeme a musíme bojovat za to, aby lidská práva byla vykládána konkrétním způsobem, který respektuje rozmanitost a uznává důstojnost každého člověka, se zvláštním ohledem na ty, jejichž základní práva byla porušena.
Svatá Bakhita nám ukazuje cestu k proměně. Její život nám říká, že změna je možná, když se necháme proměnit péčí, kterou Bůh věnuje každému z nás. Je to péče milosrdenství, je to péče lásky, která nás mění v našem nitru a činí nás schopnými přijímat druhé jako bratry a sestry. Uznání důstojnosti každého člověka je prvním aktem péče! Uznávání důstojnosti. A péče je dobrá pro všechny, pro dárce i příjemce, protože není jednosměrná, ale vytváří vzájemnost. Bůh se o Josefínu Bakhitu staral, doprovázel ji v procesu hojení ran způsobených otroctvím, dokud se její srdce, mysl a útroby nestaly schopnými smíření, svobody a něhy.
Povzbuzuji každou ženu a každou dívku, která je odhodlána k proměně a péči ve škole, v rodině i ve společnosti. A povzbuzuji každého muže i mladíka, aby se nedal vyřadit z tohoto procesu proměny a pamatoval na příklad milosrdného Samaritána: člověka, který se nestydí sklonit nad svým bratrem a postarat se o něj. Pečovat o druhé je projevem Božího působení v dějinách, v našich osobních dějinách i v dějinách našeho společenství. Bůh se o nás staral a stará se o nás neustále. Péče jedněch o druhé je výzvou tohoto Světového dne modliteb a reflexe proti obchodování s lidmi: společně můžeme rozvíjet ekonomiku péče a ze všech sil se postavit proti všem formám vykořisťování obchodování s lidmi.
Drahé sestry a bratři, vím, že se tohoto Dne modliteb a rozjímání účastní mnoho z vás z různých zemí a různých náboženských tradic. Všem vám vyjadřuji svou vděčnost a povzbuzení: pokračujme v boji proti obchodování s lidmi a všem formám otroctví a vykořisťování. Vyzývám vás všechny, abyste se rozhořčovali - rozhořčujte se! - a každý den našli sílu k odhodlanému úsilí na tomto poli. Nebojte se tváří v tvář aroganci násilí, nepodléhejte korupci peněz a moci. Děkuji vám všem a pokračujte, nenechte se odradit! Kéž Bůh žehná vám i vaší práci. Děkuji“.