Papež František v neděli 2. června v podvečer předsedal v Lateránské bazilice liturgii slavnosti Těla a Krve Páně. Ve své promluvě se zamýšlel nad významem eucharistie pro nastolení míru v našich srdcích a ve válkou zmítaném světě. Slavnostní bohoslužbu zakončil eucharistický průvod v ulicích Říma do baziliky Panny Marie Větší.
"Bůh nás neopouští, ale vždy nás hledá, čeká na nás a doprovází nás, a to až do té míry, že se nám bezmocně odevzdává do rukou." Tuto jistotu nabídl papež František ve své homilii při mši svaté v bazilice sv. Jana Lateránského, kdy si církev připomínala slavnost Těla a Krve Kristovy, známou také jako neděle Božího těla. V homilii při mši svaté se Svatý otec zaměřil na eucharistický chléb a hovořil o třech tématech: "díkůvzdání, vzpomínka a přítomnost".
Chléb, je pokrmem každodenního života, skrze který se nám Kristus důvěrně přiblížil. "Eucharistie, nás učí být vděční za mnohé Boží dary v našem životě, a to správným využíváním našich talentů a schopností. To je naše poslání - děkovat," požádal papež.
Papež František poté hovořil o významu připomínky Kristova umučení, smrti a vzkříšení. "Tím, že nám Ježíš dal své Tělo a Krev, nás naučil dávat sebe sama jako oběť lidem v nouzi a lidem kolem nás..Někteří říkají, že skutečná svoboda znamená myslet jen na sebe, užívat si života a dělat si, co chceme, bez ohledu na druhé. To není svoboda, ale skryté otroctví," zdůraznil Svatý otec. Skutečnou svobodu podle něj nalezneme, když se skloníme ke službě druhým, "motivováni pouze láskou".
Při úvahách o skutečné přítomnosti Krista v eucharistii papež poukázal na to, že Bůh nás nikdy neopouští, ale čeká, až ho přijmeme v podobě chleba."Jeho reálná přítomnost nás také vybízí, abychom byli nablízku svým bratřím a sestrám všude tam, kam nás láska volá," řekl papež František. Dodal, že náš svět zoufale potřebuje Chléb eucharistie, aby se ulice plné trosek a válečné zkázy mohly vrátit do pokojných míst naplněných vůní čerstvě upečeného chleba. "Naléhavě potřebujeme vrátit našemu světu dobrou, čerstvou vůni Chleba lásky, abychom neúnavně pokračovali v naději a obnovovali to, co nenávist ničí.".
Na závěr papež uvedl, že eucharistické procesí od svatého Jana Lateránského k bazilice Panny Marie Větší není okázalým vyjádřením víry. "Neděláme to proto, abychom se předváděli nebo abychom se chlubili svou vírou, ale abychom všechny pozvali k účasti na novém životě, který nám Ježíš daroval, v eucharistickém chlebu."
Zdroj: Vatican News, anglická sekce