Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež o roli knihoven a nové kulturní chudobě

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace18. 11. 2024, 10.34
TiskTisk

Když se mezi dvěma světovými válkami evropská kultura rozpadala do dvou protichůdných ideologií (nacismu a komunismu), Pius XI. rozvíjel Vatikánskou knihovnu, rozšiřoval její prostory, školil knihovníky a poskytoval v ní útočiště mnoha vědcům pronásledovaným totalitními režimy, proti nimž sám ostře vystupoval, řekl papež František na vatikánské konferenci 16. listopadu, které se zúčastnili zástupci 23 renomovaných knihoven z celého světa.

image:Image 65/source/orig/64595_cq5dam-web-800-800.jpeg
Vatican News

Papež František v promluvě k účastníkům konference připomněl postavu Pia XI., o němž se někdy mluví jako o papeži-knihovníkovi, neboť než se stal Petrovým nástupcem, byl ředitelem dvou významných knihoven, nejprve milánské Ambrosiany a poté Vatikánské knihovny. Svatý otec zdůraznil, že jeho postoj by měl být vzorem i pro nás, kteří dnes čelíme stejně rozhodujícím kulturním a společenským výzvám. „Na střet civilizací, ideologický kolonialismus a vymazávání paměti odpovídejme péčí o kulturu,“ vyzval papež František.

Jak dále poznamenal, knihovny dnes musí předávat dědictví minulosti novým generacím, které jsou ponořeny do tekuté kultury, a proto potřebují pevná formační prostředí. Knihovny musí být místy, kde se tráví čas přemýšlením, otevíráním se duchovnímu a transcendentnímu rozměru, aby se v tichu a meditaci rozvíjel nový humanismus. „Podporujte dlouhodobý výzkum, nebuďte posedlí okamžitými výsledky,“ řekl František. Knihovníkům popřál, aby jejich práce pomáhala pěstovat moudré „učence“, jaké chválil Pán Ježíš, kteří umějí čerpat z bohatství nových i starých věcí pro dobro všech.

Papež uznal, že technologický pokrok výrazně změnil práci knihovníků. Vysoké náklady na správu papírových sbírek, zejména historických, zároveň znamenají, že pouze nevelký počet zemí může nabídnout určité možnosti výzkumu a konzultací. To znamená, že nejslabší země jsou vystaveny nejen materiální, ale také intelektuální a kulturní chudobě. Svatý otec rovněž poukázal na nebezpečí, které pro kulturní dědictví představují ozbrojené konflikty, vystavující knihovní fondy ničení a rabování. Podotkl také, že vysoké výdaje na zbrojení zároveň připravují země o zdroje určené na kulturní rozvoj.

Zdroj: vatican.va


Focusy

Papež František Kultura

Mohlo by vás zajímat

image:Image O češtině s Karlem Olivou
O češtině s Karlem Olivou Ivana Karásková, Karel Oliva
Cena: 314 Kč
image:Image Krása na prodej?
Krása na prodej? Jan Polák
Cena: 359 Kč
image:Image Iluze dobré smrti
Iluze dobré smrti Pavel Šafr
Cena: 224 Kč
image:Image Květy trpělivosti
Květy trpělivosti Radek Martinek
Cena: 305 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou