Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež novým velvyslancům: válka je pro lidstvo vždy porážkou

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace19. 5. 2022, 12.00
TiskTisk

Papež František při dnešní audienci přívítal nové mimořádné velvyslance u Svatého stolce. Upozornil na význam role velvyslanců při budování všeobecného bratrství v současné době, kdy se lidstvo vyrovnává s následky pandemie i s válkami na Ukrajině a v jiných částech světa.

image:Image 12/source/orig/11713_8611_0_844.jpeg

Audience se  účastnili diplomaté Pakistánu, Spojených arabských emirátů, Burundi a Kataru. Po úvodních pozdravech papež připomněl, že při setkání s velvyslanci, kteří nastupovali do úřadu v lednu, se zdálo, že světu nastávají klidnější časy poté, co se musel vyrovnat s pandemií.

„Zdálo se, že bychom se konečně mohli vrátit do normálu a zároveň mít na paměti zkušenosti z uplynulých dvou let.“, uvedl František a pokračoval. „Poté se nad východní Evropou stáhla temná mračna války, která pak přímo či nepřímo zahalila celý svět. Po zkušenostech s ničivými následky dvou světových válek a jaderných hrozeb během studené války, spolu s rostoucím respektem k úloze mezinárodního práva a vytvářením nadnárodních politických a hospodářských organizací zaměřených na soudržnost globálního společenství, většina lidí věřila, že válka v Evropě je vzdálenou vzpomínkou. A člověk si vzpomněl na děti, které se možná ptaly svých matek: "Mami, jaká byla válka?". Ale nebylo tomu tak.

Jak jsme však viděli na vrcholu pandemie, i při tragédii takového rozsahu se může objevit to nejlepší z lidstva. Moderní formy komunikace snad více než kdy jindy otřásají naším svědomím, protože nám v reálném čase předkládají silné a někdy až hrůzné obrazy utrpení a smrti. Stejné obrazy také vzbudily pocit solidarity a bratrství, což vedlo mnoho zemí i jednotlivců k poskytnutí humanitární pomoci. Mám na mysli zejména ty země, které přijímají uprchlíky před konfliktem bez ohledu na náklady. Viděli jsme, jak rodiny otevírají své domovy dalším členům rodiny, přátelům a dokonce i cizím lidem.

Zároveň nesmíme zapomínat, že ve světě probíhá mnoho dalších konfliktů, kterým se věnuje jen malá nebo žádná pozornost, zejména ze strany médií. Jsme jedna lidská rodina a míra rozhořčení, humanitární podpora a pocit bratrství s trpícími by neměly být založeny na zeměpisné poloze nebo vlastních zájmech. Neboť "jestliže je každá lidská bytost mým bratrem nebo sestrou a jestliže svět skutečně patří všem, pak jen málo záleží na tom, zda se někdo narodil zde, nebo zda žije mimo hranice své země" (Fratelli tutti, 125). To se týká nejen válek a násilných konfliktů, ale také dalších nespravedlností, které postihují lidskou rodinu: změny klimatu, chudoby, hladu, nedostatku čisté vody, přístupu k důstojné práci a odpovídajícímu vzdělání, abychom jmenovali alespoň některé z nich.“

Problémy lidstva vyžadují jednotnou reakci mezinárodního společenství

František zdůraznil, že Svatý stolec neustává ve snáze o mírové řešení konfliktů a zmírnění následků sociálních problémů. To proto, pokračoval Svatý otec, „že problémy, které se dotýkají celé lidské rodiny, vyžadují jednotnou reakci mezinárodního společenství, v němž každý člen hraje svou roli. Vážení velvyslanci, v tomto ohledu máte výsadní postavení. Moc dobře víte, že válka je pro lidstvo vždy porážkou a je v rozporu s důležitou službou, kterou vykonáváte tím, že se snažíte budovat kulturu setkávání prostřednictvím dialogu a podporovat vzájemné porozumění mezi národy, jakož i prosazovat ušlechtilé zásady mezinárodního práva. Vaše služba není v žádném případě jednoduchá, ale možná, že situace nerovnosti a nespravedlnosti, kterých jsme dnes ve světě svědky, nám pomáhají o to více ocenit vaši práci. Navzdory výzvám a neúspěchům nesmíme nikdy ztrácet naději v našem úsilí o vybudování světa, v němž převládá bratrství a vzájemné porozumění a kde se spory řeší mírovými prostředky.“

Přání a poděkování

Na závěr se papež obrátil na velvyslance s přáním všeho nejlepšího a s ujištěním, že Svatý stolec je vždy k dispozici k řešení záležitostí společného zájmu. Následně papež popřál všem diplomatů i jejich rodinám a spolupracovníkům, aby jim Bůh dal dary moudrosti a míru. Všem přítomným na konci svého projevu poděkoval za jejich úsilí a práci.

(pb)

Focusy

Pronásledování křesťanů Papež František Válka na Ukrajině

Mohlo by vás zajímat

image:Image Laudato si - Buď pochválen
Laudato si - Buď pochválen papež František
Cena: 107 Kč
image:Image Benedikt XVI. - Život (slovensky)
Benedikt XVI. - Život (slovensky) Peter Seewald
Cena: 1262 Kč
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
Cena: 48 Kč
image:Image Doprovázet, rozlišovat a integrovat
Doprovázet, rozlišovat a integrovat Pavel Ambros
Cena: 260 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou