U příležitosti stého výročí zahájení rozhlasového vysílání a sedmdesátého výročí spuštění prvního kanálu veřejnoprávní televize v Itálii přijal Svatý otec na audienci vedení a zaměstnance rozhlasové a televizní společnosti RAI (Radiotelevisione Italiana). Vyzdvihl jejich poslání sloužit občanům vytvářením kvalitních pořadů a objektivních informací pro společné dobro.
Ve svém projevu papež uvedl, že média ovlivňují naší každodenní realitu, ať v dobrém, nebo ve zlém a zaměřil se na dvě slova týkající se jejich poslání: služba a veřejnost. K prvnímu bodu poznamenal, že v oblasti informací je služba v podstatě "hledáním a prosazováním pravdy, například potíráním šíření falešných zpráv" a ideologických manipulací narušujících společenskou strukturu. Znamená to vyhýbat se jakémukoli zavádějícímu redukcionismu a "pamatovat na to, že pravda je 'symfonická' a že jí lze nejlépe dosáhnout, když se naučíme naslouchat rozmanitosti hlasů, jako ve sboru, a ne vždy pouze hlásat svou vlastní myšlenku".
Znamená to také "sloužit právu občanů na korektní informace", věnovat čas porozumění a přemýšlení a "bojovat proti poznávacímu znečištění, protože informace musí být také 'ekologické'". A konečně to podle papeže znamená zaručit pluralitu, "protože, jak uvedl již svatý Jan Pavel II, 'pravdu, i když jí bylo dosaženo, nelze nikdy vnutit'".
Papež František proto účastníky vyzval, aby ve své práci pěstovali dialog a "tkali nitky jednoty". "K pěstování dialogu je třeba naslouchat. Přemýšlet o svém postoji, protože pokud nepřijmu názor druhých, není to pravé naslouchání."
Co se týče další produkce nabízené RAI, včetně kinematografie, beletrie, televizních seriálů, kulturních a zábavních pořadů, sportovních příběhů a pořadů pro děti, papež František zdůraznil, že je důležité podporovat hledání krásy, hodnoty solidarity, chránit svobodu a usilovat o to, aby každý umělecký projev zušlechťoval život všech diváků. Hovořil také o nových informačních technologiích a znovu zdůraznil potřebu preventivních opatření a regulačních nástrojů, "aby se předešlo škodlivým, diskriminačním a sociálně nespravedlivým důsledkům používání systémů umělé inteligence" a "bojovalo se proti jejich zneužívání za účelem omezení plurality, polarizace veřejného mínění nebo vytváření forem skupinového myšlení".
Svatý otec se dále pozastavil nad veřejnoprávním charakterem vysílání RAI a poznamenal, že tento rys podtrhuje, že její služba je spojena se společným dobrem. Zahrnuje tedy především závazek brát ohled na ty nejmenší, nejchudší, ty, kteří jsou zavrženi, a dát jim hlas. Znamená to také poslání být nástrojem k rozšiřování vědomostí, k otevírání lidských obzorů a k "výchově mladých lidí k velkým snům".
Papež proto vyzval RAI, aby usilovala o kvalitní programovou nabídku a nezaměřovala se na vysokou sledovanost. Závěrem povzbudil italskou veřejnoprávní televizi, aby "podporovala jednotu a smíření v rodině a ve společnosti, naslouchání a dialog, aby informovala a také naslouchala, a to s respektem a pokorou".
RAI, italský veřejnoprávní vysílací kanál, je tvořen televizními a rozhlasovými stanicemi a patří k největším vysílacím společnostem v Evropě. Rozpočet se pohybuje mezi 60–65 miliard korun ročně. (pozn. redakce)
Zdroj: Vatican News, anglická sekce