"Katolická výchova nás zavazuje vytvářet lepší svět, učit se vzájemnému soužití a bratrské solidaritě," řekl papež František představitelům a studentům Katolické univerzity Notre Dame ve Spojených státech, které přijal na audienci ve čtvrtek 1. února.
Svatý otec delegaci z univerzity v americkém státě Indiana zopakoval zásadu, kterou rád zdůrazňuje při setkáních s pedagogy, a sice, že vzdělávání by mělo zahrnovat tři jazyky: jazyk hlavy, srdce a rukou, které společně tvoří horizont pro formaci silných osobností, které se řídí Kristovým učením.
Papež dále hovořil o vnitřní harmonii, která existuje mezi vírou a rozumem a poznamenal, že bohatství katolické intelektuální tradice je třeba stále více oceňovat, uchovávat a rozvíjet. Vzdělání by mělo rozšiřovat nejen mysl, ale i srdce. Mladým lidem je třeba pomáhat pěstovat otevřenost vůči všemu, co je pravdivé, dobré a krásné. "Znamená to také podporovat dialog a kulturu setkávání, abychom se naučili poznávat, oceňovat a přistupovat k druhým jako k milovaným Božím dětem. V této souvislosti nemůžeme přehlížet zásadní roli náboženství ve výchově lidských srdcí,“ vyzdvihl papež.
Svatý otec ocenil úsilí americké Katolické univerzity Notre Dame vést mladé lidi k solidárním aktivitám na pomoc potřebným. "Katolická výchova nás mimo jiné zavazuje snažit se vytvářet lepší svět, učí nás vzájemnému soužití, bratrské solidaritě a míru. Nemůžeme zůstat uzavřeni mezi zdmi našich institucí, ale musíme chodit do ulic a setkávat se s Kristem v našich bližních."
Zdroj: Vatican News, anglická sekce