Papež František adresoval poselství účastníkům evropského setkání mládeže komunity Taizé, které se dnes začalo v německém Rostocku. František v něm také vyjadřuje politování nad válkami ve světě a vyzývá k solidaritě.
„Jak víte, náš svět čelí velkým výzvám, zejména tragédii nové války v Evropě. Jistě vás to znepokojuje, pobuřuje a přemýšlíte, jak na to reagovat, co můžete společně udělat, abyste přispěli k míru a silnějšímu společenství mezi lidmi. Musíme si být vědomi zla - zla, které nás obklopuje, i toho, které přebývá v našich srdcích“, píše se v listě.
Papež František v něm účastníky 45. setkání mládeže komunity Taizé vybízí, aby „čelili každé formě nespravedlnosti a společně hledali odpovědi na výzvy naší doby“. Navíc výslovně vyzývá mládež k účasti na synodálním procesu, který v katolické církvi zahájil.
Mládež shromážděnou v Rostocku pozdravil také generální tajemník OSN Antonio Guterres. Zdůraznil, že změna klimatu a ztráta biologické rozmanitosti ohrožují život na Zemi. „Mladí lidé byli první, kdo bili na poplach a požadovali změnu“, pochválil Guterres a naléhavě vyzval k „pokračujícímu úsilí o společnou budoucnost“. Účastníky setkání oslovil také ekumenický patriarcha Bartoloměj a generální tajemnice Světové luterské federace Anne Burkhardtová.
Na setkání mládeže, které potrvá až do neděle 1. ledna, se v Rostocku očekává přibližně 5 000 mladých lidí z celého světa. Mezi nimi je asi 300 Ukrajinců, jak oznámil představený komunity Taizé, bratr Alois Löser. Jejich účast označil za důležitý projev solidarity s Ukrajinou, kterou sám navštívil během vánočních svátků.
Setkání mládeže se zúčastní také biskup katolických Ukrajinců byzantského obřadu v Německu a Skandinávii, Bohdan Dzyurakh, bývalý spolkový prezident Joachim Gauck a ministryně kultury Meklenburska-Předního Pomořanska Bettina Martinová. Mezi nejvyšší představitele církví patří protestantští biskupové Tilman Jeremias a Gothart Magaard a z katolické církve hamburský arcibiskup Stefan Hesse a hildesheimský biskup Heiner Wilmer.
S ohledem na menšinovou situaci církví v Rostocku, kde se k nim hlásí pouze 17 procent občanů, bratr Alois zdůraznil, že křesťané potřebují dialog i s lidmi jiných náboženství a světových názorů. Představený Taizé zdůraznil, že hledání spirituality je v celé Evropě na vzestupu. Navíc pohostinnost je hodnota, která spojuje všechny lidi, řekl s odkazem na ubytování mnoha účastníků u soukromých hostitelů.
Komunita Taizé se sídlem v Burgundsku ve Francii zve mladé lidi na evropská setkání na přelomu roku počínaje rokem 1978. Letošní setkání v Rostocku a okolí nabídne společné zpěvy, modlitby, meditace, workshopy a bohoslužby. Poprvé po dvou pandemických letech se koná v obvyklém stylu. V Německu se obdobná pouť důvěry na zemi naposledy uskutečnila v roce 2011 v Berlíně, kdy se jí zúčastnilo přibližně 28 000 lidí.