Při pravidelné středeční generální audienci papež František pokračoval v katechezi o neřestech a ctnostech. Připomněl, že křesťanský život je plný příležitostí proměnit duchovní zápasy ve chvíle milosrdenství. Svatý otec opět připomněl oběti ozbrojených konfliktů v Palestině, Izraeli, na Ukrajině a pronásledované Rohingy. Také vyjádřil solidaritu s oběťmi zemětřesení a srážky letadel v Japonsku.
Papež uvedl, že náš křesťanský život není nikdy lineární nebo bez zápasu, ale vyžaduje neustálý duchovní boj. Poukázal na olej, kterým jsou křesťané poprvé pomazáni při křtu. "Pomazání katechumenů dává okamžitě najevo, že křesťan není ušetřen boje. Naše existence, stejně jako existence všech ostatních, musí vstoupit do boje, protože život je sled zkoušek a pokušení," řekl Svatý otec.
Pokušení jsou však ve skutečnosti příležitostí, jak v nás nechat působit Boží milost. Jak řekl svatý Antonín, první opat: " Zbavte se pokušení, a nikdo nebude spasen." Všichni, kdo jsou v pokušení, jsou spaseni. Papež řekl, že křesťané, kteří se osvobozují od vlastních hříchů, riskují, že budou žít v temnotě, protože už nebudou schopni rozlišovat dobro od zla. "Všichni musíme prosit Boha o milost rozpoznat sami sebe jako ubohé hříšníky, kteří potřebují obrácení, a uchovat si v srdci důvěru, že žádný hřích není příliš velký pro nekonečné Boží milosrdenství," řekl.
Dokonce i Ježíš, poznamenal papež František, se dal pokřtít, přestože byl bez jakéhokoli hříchu, abychom následovali jeho příkladu a nikdy se nebáli prosit o Boží milosrdenství. Po křtu se Ježíš odebral na poušť, kde byl pokoušen satanem. "Zakusil to, na co se i my musíme vždy připravit. Život se skládá z výzev, zkoušek, křižovatek, protichůdných pohledů, skrytých pokušení, protichůdných názorů," řekl papež.
Svatý otec vyzval křesťany, aby denně kráčeli po napnutém laně mezi opačnými extrémy: "Smutek se staví proti pravé radosti Ducha, zatvrzelost srdce odmítá milosrdenství." Rozjímáním o neřestech a ctnostech můžeme podle něj překonat naši nihilistickou kulturu, v níž hranice mezi dobrem a zlem zůstávají rozmazané. Zároveň dodal, že naše úvahy o neřestech a ctnostech nám připomínají, že lidská bytost, na rozdíl od jakéhokoli jiného tvora, může vždy překročit sama sebe, otevřít se Bohu a kráčet ke svatosti.
"Duchovní boj nás vede k tomu, abychom se pozorně podívali na neřesti, které nás spoutávají, a abychom s Boží milostí kráčeli k těm ctnostem, které v nás mohou rozkvést a přinést do našeho života pramen Ducha," uzavřel svou promluvu papež František.
Na závěr katecheze Svatý otec vyzval k modlitbám za tragédii, která se odehrává v Palestině a Izraeli, a za ukončení války na Ukrajině, která trvá již téměř třetím rokem. Zároveň řekl, že musíme pamatovat na oběti války v mnoha dalších částech světa, a požádal zejména, abychom nezapomínali na naše bratry a sestry Rohingy, kteří trpí pronásledováním. Papež se také modlil za oběti a záchranáře postižené zemětřesením v Japonsku a vzpomněl na záchranáře, kteří zahynuli při srážce letadel v Tokiu.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce