Papež František zakončil mariánský měsíc květen růžencem za mír v bazilice Panny Marie Větší, kde se modlil před sochou Královny pokoje. Připojily se k němu poutní mariánské svatyně z celého světa.
Sochu Panny Marie, Královny míru dal zhotovit Benedikt XV. u sochaře Guida Galliho, tehdejšího zástupce ředitele Vatikánských muzeí, aby v roce 1918 požádal Matku Boží o ukončení první světové války. A také dnes papež František prosil Pannu Marii, aby ukončila nynější konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem.
Papež položil k nohám mariánské sochy květiny a poté pronesl modlitbu na tento zvláštní úmysl. „Ó, Maria, Matko Boží a Královno míru, během pandemie jsme se kolem Tebe shromáždili, abychom Tě prosili o přímluvu. Prosili jsme Tě o podporu nemocných a o sílu pro zdravotnický personál, prosili jsme o milosrdenství pro umírající a o osušení slz těch, kdo trpí v tichu a osamění,“ řekl papež a pokračoval:
„Dnes večer, na konci měsíce, který je Ti zvláště zasvěcen, jsme opět před Tebou, Královno míru, abychom Tě prosili: dej nám velký dar míru, ať brzy ustane válka, která už po desetiletí zuří v různých částech světa a která nyní zasáhla i evropský kontinent. Jsme si vědomi, že mír nemůže být výsledkem vyjednávání ani pouhých politických dohod, ale je především velikonočním darem Ducha svatého. Zasvětili jsme bojující národy tvému Neposkvrněnému Srdci a prosili jsme o velký dar obrácení srdcí. Jsme si jisti, že se zbraněmi modlitby, postu a almužny a s darem tvé milosti můžeme změnit srdce lidí a osudy celého světa."
„Dnes pozvedáme svá srdce k Tobě, Královno míru: přimlouvej se za nás u svého Syna, usmiř srdce plná násilí a pomsty, usměrni myšlenky zaslepené touhou po snadném obohacení, ať Tvůj mír trvale vládne nad celou zemí,“ uzavřel papež svou modlitbu v bazilice Panny Marie Větší za účasti asi devíti set lidí: chlapců a děvčat, kteří v uplynulých týdnech přijali svátost biřmování a první svaté přijímání, dále skautů, rodin z ukrajinské komunity v Římě, zástupců Mariánské mládeže, příslušníků vatikánského četnického sboru a Papežské švýcarské gardy a tří římských farností pojmenovaných po Panně Marii Královně míru spolu se členy římské kurie. Někteří z nich pronášeli jednotlivé desátky růžence – mimo jiné jedna ukrajinská, syrská a venezuelská rodina.
Růženec za mír zakončily Loretánské litanie, poté se papež rozloučil s věřícími požehnáním a zazněl mariánský chvalozpěv. Před odchodem z baziliky Santa Maria Maggiore si František nenechal ujít zastávku před ikonou Salus Populi Romani, poté se ještě vrátil k věřícím, aby některé z nich pozdravil.