Uplynulo patnáct let od chvíle, kdy papež Benedikt XVI. vyhlásil Světový den modliteb za církev v Číně, který se slaví 24. května na připomínku Panny Marie, Pomocnice křesťanů, patronky této země. Před koronavirovou pandemií navštěvovaly svatyni Panny Marie, Pomocnice křesťanů v Šešanu u Šanghaje každoročně tisíce křesťanských poutníků.
Ve svém dopise biskupům, kněžím, zasvěceným osobám a laikům katolické církve v Čínské lidové republice, který byl zveřejněn o svatodušní neděli roku 2007, papež Benedikt XVI. vyzval církev na celém světě, aby se každoročně modlila za církev v Číně. Benedikt XVI. si přál podpořit jednotu v čínském katolickém společenství, které je rozděleno na oficiální a podzemní, ale zároveň posílit společenství mezi celou katolickou církví a čínskými katolíky. V tento den jsou proto všichni katolíci vyzváni, aby vyjádřili svou solidaritu s křesťany v Číně.
Papež František tuto iniciativu povzbuzuje od začátku svého pontifikátu. Loni v květnu (23.5.2021) při modlitbě Regina caeli řekl: „Vyzývám vás, abyste vroucími modlitbami doprovázeli věřící křesťany v Číně, naše bratry a sestry, které nosím v hloubi svého srdce. Kéž je Duch svatý, protagonista poslání církve ve světě, vede a pomáhá jim být nositeli radostné zvěsti, svědky dobra a lásky a budovateli spravedlnosti a míru ve své zemi“.
A letos při téže příležitosti ujistil o své duchovní blízkosti pastýře i věřící v Číně. V dnešním poselství na sociální síti Twitter František píše: „Maria, Pomocnice křesťanů, svěřujeme ti pouť čínských věřících. Prosíme tě, abys Pánu předkládala strasti a soužení, prosby a očekávání věřících, kteří se k tobě modlí, Nebeská Královno!“.
Nejsvětější Panno, Matko vtěleného Slova a naše Matko, uctívaná ve svatyni v Šešanu pod titulem "Pomocnice křesťanů", celá církev v Číně k tobě vzhlíží se zbožnou láskou. Předstupujeme dnes před tebe, abychom tě prosili o ochranu. Shlédni na Boží lid a s mateřskou péčí ho veď po cestách pravdy a lásky, aby byl vždy kvasem harmonického soužití všech občanů. Když jsi v nazaretském domě poslušně řekla "ano", dovolila jsi, aby se ve tvém panenském lůně vtělil věčný Boží Syn a zahájil tak v dějinách dílo našeho vykoupení. Ochotně a velkoryse jsi na tomto díle spolupracovala a dovolila jsi, aby tvou duší pronikl meč bolesti, až do nejvyšší hodiny kříže, kdy jsi bděla na Kalvárii a stála vedle svého Syna, který zemřel, abychom my mohli žít. Od té chvíle ses novým způsobem stala Matkou všech, kdo s vírou přijímají tvého Syna Ježíše a rozhodli se jít v jeho stopách a vzít na sebe jeho kříž. Matko naděje, v temnotě Bílé soboty jsi s neochvějnou důvěrou putovala k úsvitu Velikonoc. Dej, ať tvé děti rozeznávají v každé době, i v té nejtemnější, znamení Boží láskyplné přítomnosti. Panno Maria ze Šešanu, podporuj všechny v Číně, kteří uprostřed každodenních zkoušek nepřestávají věřit, doufat a milovat. Kéž se nikdy nebojí mluvit o Ježíši se světem a o světě s Ježíšem. V soše nad svatyní vynášíš svého Syna do výše a nabízíš ho světu s otevřenou náručí v gestu lásky. Pomáhej katolíkům, aby byli vždy věrohodnými svědky této lásky a stále se drželi Petrovy skály, na níž je Církev postavena.
Přeložila: Jana Gruberová