V poselství Institutu psychologie Papežské gregoriánské univerzity u příležitosti 50. výročí jeho založení František analyzuje současnost a dění na Ukrajině. Je nutné říci ne zlu, pomáhat těm, jejichž důstojnost je urážena, a podporovat lidskou osobu.
Tváří v tvář hluboké antropologické krizi a krizi smyslu, kterou svět prochází, "má církev povinnost vhodně a účinně reagovat". To napsal papež ve svém poselství zaslaném Institutu psychologie Papežské gregoriánské univerzity, který v rámci mezinárodní a mezioborové konference "Adame, kde jsi? Antropologická otázka dnes" slaví 50. výročí svého založení. Cílem akce je analyzovat, jak dnešní výzvy - včetně globalizace, nových technologií, ekologické krize a posthumanismu - ovlivňují lidskou osobu a její transcendentní důstojnost a zda na ně církev dokáže tvořivě a s ohledem na budoucnost reagovat. To vše z psychologického, filozofického, teologického a sociologického hlediska.
Při analýze současnosti František ve svém poselství naráží na dění na Ukrajině a definuje "nesmírnou tragédii války, která se odehrává před našima očima,” "nejhorší důsledek lidské destruktivity, jak individuální, tak systémové, která není brána dostatečně vážně a není náležitě léčena a odstraňována u svých kořenů". Potvrzuje, že je třeba "naučit se říkat ne zlu", "pozvednout ty, kdo jsou zranění nebo uražení ve své důstojnosti" a "formovat lidi, kteří jsou schopni zase utvářet formátory s pevnou antropologickou přípravou". Proto církev od institutu nadále očekává "kvalitní službu založenou na poznatcích psychologie s přispěním teologie a filozofie". "Vaše poslání slouží podpoře (důstojnosti, pozn. red.) lidské osoby a pokračujícímu procesu evangelizace," dodal papež, "který se uskutečňuje tím, že se do konkrétní lidské existence převádí nejvyšší dar vykoupení, který uskutečnil Pán Ježíš Kristus.
František ve svém poselství připomíná, že Institut psychologie se zrodil na vlně církevního aggiornamenta iniciovaného Druhým vatikánským koncilem, který v Gaudium et spes vybídl, aby se v pastoraci využívaly "nejen principy teologie, ale také objevy profánních věd, především psychologie a sociologie, aby byli věřící vedeni k čistšímu a zralejšímu životu z víry". Ve své padesátileté historii, pokračuje papež, institut "odvážně prosazoval interdisciplinární přístup v pastoraci věřících, a to jak v oblasti výzkumu a četnými publikacemi, tak v pastorační a formační praxi". A "podle ignaciánského principu cura personalis" připravil "odborníky schopné integrovat spiritualitu a psychologii do apoštolských a vzdělávacích aktivit v různých geografických a kulturních kontextech církve". Více než půl tisíce mužů a žen z různých kultur na různých kontinentech dalo ve spolupráci s Institutem vzniknout přibližně patnácti specializovaným formátorským centrům v různých oblastech Afriky, Latinské Ameriky, Asie a Evropy.
Konference, kterou Institut psychologie slaví půlstoletí své činnosti, si klade za cíl navázat na dědictví minulosti a čelit výzvám budoucnosti, zdůraznil František a poukázal na to, že zvolené téma "v současné situaci světa rezonuje s velkou silou, klade nám otázky, otřásá námi a vyzývá nás k vážnému zpytování svědomí a k obrácení". Nakonec papež vyjádřil naději, že "oslavy 50. výročí založení Institutu psychologie na Gregorianě obnoví "závazek k výzkumu, výuce a péči o lidi", aby učitelé a studenti byli "ve službě církve a vycházeli vstříc existenciálním periferiím dnešních mužů a žen, v rozmanitosti jejich kultur, ale sjednocených potřebou podpory a podnětů, aby mohli čelit těžkostem a výzvám života".
Cílem Institutu psychologie na Gregorianě, založeného v roce 1971, je připravovat odborníky, kteří integrují duchovní a psychologický rozměr do apoštolské a výchovné činnosti, jež jim bude svěřena v jejich vlastním geografickém a kulturním kontextu. V současné době pracuje přibližně 600 jejích absolventů jako školitelé a pedagogové a na dalších odpovědných pozicích po celém světě. V reakci na výzvu II. vatikánského koncilu, aby se k očišťování a zrání života z víry využívaly vědy, "především psychologie a sociologie"," chce institut nabídnout takový pohled na člověka, který s ohledem na křesťanské hodnoty a význam podvědomých motivací představuje pevný základ pro úkol pomáhat druhým růst v jejich povolání.
(pb)