Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež: Lhostejnost je nejošklivější nemoc

Autor: Mario Galgano Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace16. 2. 2023, 15.28
TiskTisk

Nejhorší nemocí v církvi je lhostejnost k problémům druhých lidí, řekl papež František zástupcům orgánu Italské biskupské konference.

image:Image 25/source/orig/24115_21294_0_844.jpeg
Audience se zúčastnil také předseda Italské biskupské konference, kardinál Zuppi
Vatican Media

Služba pro ekonomickou podporu katolické církve v Itálii přispívá k formování a upevňování nového vědomí spoluodpovědnosti a účasti na životě a poslání církve prostřednictvím finanční podpory věřících. Je institucí Italské biskupské konference, která se stará o státní fondy. Od roku 1990 italský stát každoročně převádí část veřejných daňových příjmů na sociální, humanitární a náboženské účely. Z tohoto balíku peněz dostává Biskupská konference velkou část, o kterou se stará Služba pro podporu ekonomické pomoci.

Svým hostům ve Vatikánu ve čtvrtek papež řekl:

"V tomto období italských národních dějin, od revize konkordátu až po dnešek, se mnohé změnilo. A přesto tato dvě slova - spoluodpovědnost a účast - neztratila nic ze své síly a významu a skutečně přispívají k budování jednotnější a solidárnější církve. Pamatujte tedy: spoluzodpovědnost a účast."

Na druhé straně je třeba převzít iniciativu a riskovat, prohlásil dále papež:

"Proto bych rád přidal ještě třetí slovo: Společenství. Spoluzodpovědnost a účast vytvářejí a udržují společenství; to pak motivuje a pohání k účasti a spoluzodpovědnosti. To je to, co prožíváte v těchto prvních dvou letech synodní cesty věnované naslouchání. Mějme stále na paměti Pánovo slovo: "Podle toho všichni poznají, že jste moji učedníci, budete-li se navzájem milovat" (Jan 13,35): Je čas vydávat svědectví a nechat dary, které jsme obdrželi, přinášet ovoce. Bratři a sestry, při své každodenní službě si můžete položit tuto otázku: Jsme konkrétním znamením jednoty a lásky? Když chybí jednota, ztrácí se motivace a podněcuje se byrokracie."

Kolik peněz dostává Biskupská konference od italského státu prostřednictvím tzv. ottopermille (8x1000), není známo. Odhaduje se, že se jedná přibližně o sedm miliard eur ročně.

Focusy

Papež František

Mohlo by vás zajímat

image:Image Bratr František
Bratr František Gerhard Mester
Cena: 116 Kč
image:Image Papež František a jeho jezuitské kořeny
Papež František a jeho jezuitské kořeny Stefan Kiechle
Cena: 27 Kč
image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
Cena: 221 Kč
image:Image Nebojme se snít
Nebojme se snít papež František
Cena: 224 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou