Papež: Láska otevírá cesty k míru, ale nikdy nedusí druhé

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace1. 1. 2024, 13.00

Papež František při modlitbě Anděl Páně na dnešní slavnost Matky Boží, Panny Marie, připomíná, že láska by měla být naplněna laskavostí a úctou a nikdy by neměla usilovat o nadvládu nad těmi, které milujeme.

image:Image 49/source/orig/48412_cq5dam-web-800-800-226.jpeg
Vatican Media

Papež František se v pondělí na Nový rok pomodlil tradiční polední modlitbu Anděl Páně, v den, kdy církev připomíná Matku Boží, Pannu Marii a slaví 57. světový den míru. Ve svém zamyšlení před mariánskou modlitbou papež povzbudil křesťany, aby nový rok vložili pod starostlivý pohled Panny Marie.

Poznamenal, že evangelium tohoto dne ukazuje Pannu Marii, jak zůstává v tichu plném úžasu a obdivu k tomu, co Bůh koná, když se pastýři přicházejí poklonit jejímu synu Ježíši. "Maria v sobě vytváří prostor pro toho, který se narodil. V tichu a klanění staví Ježíše do středu a vydává o něm svědectví jako o Spasiteli".

Papež František zdůraznil, že Maria jako dobrá matka nikdy neusilovala o to, aby zaujala místo svého syna, ale stala se první "katedrálou ticha", místem, kde se mohou setkat Bůh a člověk. Dodal, že i naše matky nás přivádějí na svět, a pak dál sledují náš vývoj, často nepozorovaně, abychom mohli růst. "Pamatujme na to, že láska nikdy nedusí, láska vytváří prostor pro druhého a umožňuje mu růst."

S příchodem nového roku Svatý otec všechny vyzval, aby s vděčným srdcem vzhlíželi k Panně Marii a vlastním matkám. "Mysleme na matky a také se na ně dívejme, abychom se naučili té lásce, která se pěstuje především v tichu, která umí udělat prostor druhému, respektuje jeho důstojnost, umožňuje mu svobodně se projevovat, odmítá všechny formy vlastnictví, nadvlády a násilí."

Papež poznamenal, že jeho poselství k 57. světovému dni míru připomíná ono pokušení lidstva porušit mírové soužití kvůli touze po moci a touze po zisku. "Láska se naopak skládá z úcty a laskavosti. Tímto způsobem boří bariéry a pomáhá žít bratrské vztahy, budovat společnosti, které jsou spravedlivější, lidštější a mírumilovnější."

Na závěr se papež František modlil, aby nám Panna Maria, Matka Boží, pomáhala růst v lásce, která dává druhým život. "Kéž nám Matka Boží v novém roce pomáhá růst v této jemné, tiché a diskrétní lásce, která plodí život, a otevírá ve světě cesty míru a smíření."

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Maria a svatí

image:Image Všichni jsme misionáři
Všichni jsme misionáři papež František, Giovanni Valente
image:Image Člověk František
Člověk František Gerhard Mester
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.