Papež František dnes, na Boží hod vánoční, pozdravil davy shromážděné na Svatopetrském náměstí z centrální lodžie Svatopetrské baziliky a tradičně popřál městu a světu vše dobré ve svém vánočním poselství, po němž následovalo slavnostní požehnání "Urbi et Orbi".
V úvodu svého poselství Svatý otec uvedl, že radostná zvěst, kterou dnes slavíme, je jistým příslibem nebývalého daru: naděje, že se narodíme pro nebe. "Narození Páně zjevuje něžnou Boží lásku a Ježíš nám dává moc stát se Božími dětmi. Navzdory temným stínům, které v těchto dnech zahalují Betlém, byl zažehnut nehynoucí plamen, neboť Boží světlo přemohlo temnotu," zdůraznil papež.
Po narození Spasitele přišlo vyvražďování neviňátek, připomněl papež. Vzpomněl na neviňátka, "malé Ježíšky" dneška, kteří jsou oběťmi v lůně svých matek, na cestách podnikaných v zoufalství a při hledání naděje, na životy všech těch maličkých, jejichž dětství bylo zničeno válkou.
"Musíme říci "ano" míru a "ne" válce, protože každá válka znamená porážku bez vítězů, neomluvitelnou hloupost, uvedl papež. Vyzval také k ukončení zbrojení vzhledem k tomu, že při lidské slabosti můžeme často dříve či později skončit u jeho použití k válce. Poznamenal, že mír je ještě obtížnější, když výroba, prodej a obchod se zbraněmi rostou a veřejné prostředky vynakládané na zbrojení mohou jít na úkor chleba pro hladové. Odsoudil zájmy a zisky, které hýbou loutkovými provázky války, jež je třeba vynést na světlo, protože širší veřejnosti jsou často neznámé. Modlil se, abychom s Boží pomocí vynaložili veškeré úsilí pro den, kdy národ nepozvedne meč proti národu.
Při pohledu na části světa, kde je mír vzdálený, se papež modlil za ukončení války, která ničí životy lidí v Izraeli a Palestině. Vyjádřil útěchu obyvatelům Gazy a celého regionu, zejména křesťanským komunitám. Svatý otec řekl, že jeho srdce truchlí nad oběťmi ohavného útoku ze 7. října, a zopakoval naléhavou výzvu k osvobození těch, kteří jsou stále drženi jako rukojmí. Dále papež prosil o ukončení vojenských operací s jejich děsivou sklizní nevinných civilních obětí a vyzval k řešení zoufalé humanitární situace otevřením možnosti poskytování humanitární pomoci v Gaze. Svatý otec vyjádřil naději, že upřímný a vytrvalý dialog s pevnou politickou vůlí a mezinárodní podporou může vést k vyřešení palestinské otázky.
Papež jmenoval další národy, které se snaží dosáhnout míru a stability, zmínil válkou zmítanou Sýrii, Jemen a Libanon, kde se bojuje, a ujistil všechny lidi o svých modlitbách za jejich blaho. Prosil o mír pro Ukrajinu a žádal všechny, aby obnovili naši duchovní a lidskou blízkost k jejímu bojujícímu lidu, aby i on pocítil konkrétní skutečnost Boží lásky.
Svatý otec se modlil, aby se Arménie a Ázerbájdžán přiblížily k definitivnímu míru, zejména prostřednictvím humanitární pomoci a návratu uprchlíků do jejich domovů v bezpečí a s respektem k náboženským tradicím a bohoslužebným místům. V modlitbě vzpomenul také na obyvatele oblasti Sahelu, Afrického rohu, Súdánu, Kamerunu, Demokratické republiky Kongo a Jižního Súdánu - všechna místa, kde panuje vysoké napětí, ale mír je možný díky dobré vůli a vytrvalému úsilí. "Kéž se na Korejském poloostrově posílí bratrská pouta, a to prostřednictvím dialogu a usmíření schopných vytvořit podmínky pro trvalý mír," modlil se dále papež.
Papež se obrátil k Americe a modlil se za společné úsilí o řešení sociálních a politických konfliktů, zmírnění chudoby a řešení problémů, které nutí lidi k migraci. "Kéž pamatujeme na ty, kteří nemají hlas, zejména na děti, které trpí nedostatkem jídla a vody, na nezaměstnané, na ty, kteří jsou nuceni migrovat a riskují své životy a často se stávají obětí bezohledných obchodníků s lidmi," řekl.
Na závěr papež připomněl, že za pouhý rok bude zahájeno jubileum roku 2025, které bude znamenat období milosti a naděje, ale které vyžaduje naši přípravu prostřednictvím obrácení srdcí, odmítnutí války a přijetí míru. "Kéž radostně odpovíme na Pánovu výzvu, slovy Izaiášova proroctví, abychom přinášeli dobrou zprávu utlačovaným, obvazovali zlomené v srdci, hlásali zajatcům svobodu a vězňům propuštění", uzavřel svou promluvu papež František.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce